Hyperaktívny močový mechúr je zdravotný problém, ktorý dokáže dostať väčšinu z nás do rozpakov. Je ťažké o ňom diskutovať, no možno je práve teraz ten správny čas, aby ste s tým začali niečo robiť. Časté návštevy toalety a prípadné nehody narušujú kvalitu života. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na niektoré pomôcky pri úniku moču, na dobré rady a tipy, ktoré môžu vrátiť Váš život do normálu.

Rovnováha tekutín

Tí, ktorých inkontinencia trápi, si často myslia, že ak znížia príjem tekutín, potlačia tým únik moču. Áno, zníženie príjmu tekutín môže skutočne upraviť frekvenciu močenia. Treba si ale uvedomiť, že ak je telo dehydrované, nemajú sa ako vyplavovať odpadové látky. Doprajte si menej vody, ale častejšie, napríklad medzi jedlami.

Zabudnite na alkohol a kofeín

Presne tak! Ak trpíte hyperaktívnym močovým mechúrom, mali by ste na tieto dve zložky úplne zabudnúť. Ich konzumácia totiž celý stav iba zhoršuje. Ide o stimulanty a diuretiká, takže nutkanie na močenie sa pod ich vplyvom zintenzívni. Vynechanie kofeínu neznamená iba vzdanie sa rannej šálky kávy. Obsahovať ho môže aj sóda, čaj, čokoláda a niektoré lieky. Keď už nemôžete bez kofeínu existovať, denný príjem by nemal presiahnuť 100 mg. Postupným znižovaním zabránite abstinenčným príznakom, ako sú bolesti hlavy.

Vyhnite sa umelým sladidlám

V súčasnosti existuje množstvo pomôcok, ktoré život s inkontinenciou uľahčujú. Medzi také paria aj absorpčné nohavičky. Sú síce pohodlné a účinné, no ak chcete inkontinenčné príznaky nielen schovať, ale aj zažehnať, je nutné urobiť viac. Skúste napríklad vypustiť z jedálnička umelé sladidlá, čím znížite príjem cukru a kalórií. Okrem toho by ste mali vedieť, že ide o zložky, ktoré môžu zhoršiť nutkanie na močenie a jeho frekvenciu. Namiesto sladených nápojov stavte radšej na nesladený čaj alebo čistú vodu.

Posilňujte svaly panvového dna

Pre ženy sa ukazujú v tejto súvislosti ako obzvlášť vhodné Kegelové cviky. Odporúča sa praktizovať ich trikrát až štyrikrát denne, ak chcete dosiahnuť skutočne dobré výsledky. Môžete tiež zvážiť nosenie vaginálneho závažia. Jedná sa o malý kužeľovitý predmet, ktorý sa vkladá do vagíny. Aby ste ho udržali na svojom mieste, bude nutné zapojiť ochabnuté svaly, čo posilňuje aj močový mechúr.

Fyzická aktivita

Nadváha predstavuje celý rad zdravotných rizík, vrátane hyperaktívneho močového mechúra. Tuk okolo brucha a bokov kladie zvýšený tlak na panvové svaly, čo zintenzívňuje nutkanie na močenie. To je aj jeden z dôvodov, prečo potrebujú tehotné ženy počas druhého a tretieho trimestra častejšie močiť. Porozprávajte sa so svojím lekárom a hľadajte bezpečné dôvody, ako schudnúť a ovládať svoje močenie. Vďaka pravidelnému cvičeniu nielenže schudnete, ale posilnite aj svaly panvového dna.

Vytvorte si plán

Častým nehodám v súvislosti s hyperaktívnym močovým mechúrom zabránite aj tak, že budete dodržiavať konzistentný kúpeľňový plán. Rozhodnite sa, či Vám budú vyhovovať látkové plienkové nohavičky alebo radšej oceníte niečo iné. Poznáme hneď niekoľko skvelých prípravkov, ktoré dokážu schopne prekryť zápach, no tiež udržia pokožku okolo močovej trubice čistú (s obsahom lanolínu či kakaa). Navštívte toaletu tak často, ako je to nutné. Močenie neodkladajte, pretože sa to môže vypomstiť. Ak sa pôjdete vymočiť povedzme každú hodinu, v mechúre sa nestihne nahromadiť dostatok moču, ktorý by potom svojvoľne unikal.

Sledujte príznaky

Ľudia, ktorí chcú schudnúť, majú svoj potravinový denník. Vy budete potrebovať taký, kde zachytíte všetky symptómy močového mechúra. Zapisujte si príjem tekutín, ako aj konzumáciu kofeínovej kávy, alkoholu a sladidiel. Nezabudnite si poznačiť ich účinok na Váš stav. Pamätajte tiež na to, že i stres môže hyperaktívny močový mechúr zhoršiť. V denníku by preto nemala chýbať informácia o psychickej záťaži. Záznam o tom, koľkokrát za deň navštívite toaletu, môže pomôcť lekárovi určiť najlepší priebeh liečby.

Spolupráca s lekárom

Pacienti s hyperaktívnym močovým mechúrom preferujú domáce liečenie pred chirurgickým zákrokom. V závislosti na Vašom zdravotnom stave môžu naozaj stačiť lieky, zmena životného štýlu a cvičenie. Občas to však bez zákroku nejde. Nebráňte sa žiadnej možnosti a diskutujte so svojím lekárom otvorene. Iba spoločne môžete prísť na najlepšie riešenie. Tak smelo do toho!
Autorské právo: tibanna79 / 123RF Reklamní fotografie

Share this article

Facebook Comments