Zima je už za rohom a chrípkové obdobie nie je už len ojedinelým vplyvom. Únava z chladného a nepriaznivého počasia sa stupňuje, no dá sa proti tomuto obdobiu veľmi účinne a v podstate i jednoducho bojovať! Asi nikto nepochybuje o blahodarných účinkoch ovocia ako je napríklad pomaranč, limetka, grep, citrón či mandarínka. Dávame si ich na raňajky či na desiatu, keďže nás dokážu perfektne zasýtiť a potlačiť i chuť na sladké.

Vitamín C

Nie je žiadnym tajomstvom, že citrusy obsahujú neskutočne veľa vitamínu C, ktorý je pre naše telo veľmi dôležitý. Ak zjete pomaranč, ten obsahuje až 40 mg céčka, pričom denný príjem by mal byť približne 60 mg. Podobné dávky získate i z ostatných citrusov, takže na ne nezabúdajte a denne si doprajte aspoň jeden pomaranč či grep.

Vitamín C je silný antioxidant, ktorý urýchľuje látkovú výmenu, bojuje proti nachladnutiu a pôsobí ako prevencia. Okrem toho znižuje hladinu cholesterolu v krvi a veľa krát sa hovorilo aj o tom, že vyššie dávky vitamínu C zabránia vzniku rakoviny.

Vitamín A, vápnik, horčík …

Okrem vitamínu C, citrusy obsahujú i ďalší dôležitý vitamín – vitamín A. Najväčšiu časť celého plodu tvorí voda, takže citrusy prospievajú i k dostatočnej hydratácií celého tela. Obsahuje tiež vápnik, horčík i fosfor. Cukor je prítomný len v malom množstve, takže ovocie si môžete dopriať i v tom prípade, ak držíte diétu alebo sa snažíte viesť zdravý životný štýl.

Citrusy sú vhodným doplnkom stravy pre diabetikov, no okrem toho pomáhajú i znižovať krvný tlak a udržiavať určitú telesnú teplotu. To je ďalší dôvod, prečo by ste na ovocie nemali zabudnúť najmä v čase chrípky! Vedeli ste, že taký pomaranč obsahuje až 15% doporučenej dennej dávky vlákniny?

 

FOTO:  © alinamd / Dollar Photo Club

Facebook Comments