Ešte ste nemali tú česť prebádať tajomstvá a krásy Slovenského raja? Tento národný park očarí každého svojimi šumiacimi vodopádmi, mystickými jaskyňami a úchvatnými roklinami. Najlepšie na Slovenskom raji je, že ponúka nenáročné túry pre rodiny, ale aj adrenalínové výzvy pre dobrodruhov. Ak máte v pláne objaviť tento nádherný kút Slovenska, máme pre vás niekoľko tipov na trasy, ktoré stoja za to.

Suchá Belá

Asi najznámejšia a najnavštevovanejšia roklina Slovenského raja. Trasa ponúka niekoľko rebríkov, mostíkov a krásnych vodopádov. Počas tury sa môžete tešiť na fascinujúce prírodné scenérie a malebné výhľady. Cesta vedie od Podleska až po Hrebienok a je skvelá aj pre menej skúsených turistov, čo ju robí ideálnou pre rodiny s deťmi.

Prielom Hornádu

Táto trasa vás zavedie pozdĺž rieky Hornád a cez nádherné vyhliadky. Budete prechádzať po drevených lávkach, ktoré sú postavené priamo nad riekou, čo dodáva túre jedinečný zážitok.

Tomášovský výhľad

Tomášovský výhľad je perla Slovenského raja a patrične sa zaradil medzi najkrajšie vyhliadkové body v oblasti. Svojím charakterom láka návštevníkov nielen svojím neopakovateľným výhľadom, ale aj príbehmi a históriou, ktoré s ním sú spojené.

Zo skaly sa vám naskytne panoramatický výhľad na dolnú časť Prielomu Hornádu, majestátne hory a pokojné doliny. Ak vám počasie dopraje, môžete vidieť vzdialené oblasti Slovenska. Nezabudnite si foťák, táto lokalita priam prosí o fotky.

Zaujímavosť: Legendy hovoria, že Tomášovský výhľad bol obľúbeným miestom pre mladých milencov. Údajne sa tu stretávalo mnoho zamilovaných párov, aby si v skalných zátišiach užili chvíle samoty.

Kysel

Po dlhých rokoch zatvorenia je opäť sprístupnená jedna z najkrajších roklín Slovenského raja. V rokline nájdete množstvo rebríkov a vodopádov, a trasa je vhodná pre fyzicky zdatnejších turistov.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Aj keď nie je priamo súčasťou Slovenského raja, stojí za zmienku. Táto jaskyňa patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a počas teplých dní ponúka príjemné ochladenie.

Teplota v jaskyni je okolo nuly, preto je dôležité si priniesť teplejšie oblečenie, aj keď je vonku horúco. Prehliadka trvá približne 30 minút so sprievodcom, ktorý vám predstaví zaujímavosti a históriu tohto fascinujúceho miesta.

Stratená

Stratená je synonymom pre dobrodružstvo a výzvu. Táto náročná roklina vás prevedie cez rebríky a mostíky ukotvené v skalách, ktoré prekonávajú strmé úseky a vodné priekopy.

Výstup je skôr pre skúsenejších, ktorých odmení úchvatným panoramatickým výhľadom na okolie. Pri príprave na túru nezabudnite na pevnú obuv, vodu a základné turistické vybavenie. Stratená je dokonalým spojením vzrušenia a prírodnej krásy, ktoré zostane v pamäti na dlhé roky.

Praktické rady pre výletom v prírode

  • Vždy si pred cestou skontrolujte aktuálne počasie a prípadne obmedzenia v parku.
  • Noste pevnú obuv, najlepšie vyššie trekové topánky.
  • Nezabudnite na dostatok pitnej vody a ľahké občerstvenie.
  • Dbajte na prírodu a nezanechávajte za sebou odpad.

Bez ohľadu na to, či ste skúsení turisti alebo len začiatočníci, Slovenský raj ponúka trasy pre každého. Na tomto mieste zaručene načerpáte novú energiu a perfektne si oddýchnete.

Počasie vyzerá ešte sľubne, tak si užite dni v Slovenskom raji naplno. Ak hľadáte pokojné ubytovanie za skvelé ceny, kliknite na www.fiemso.com.

 

Facebook Comments