Karlov most patrí medzi jeden z najkrajších mostov v Európe, a to už od roku 1402. No okrem tohto pražského mostu je v Európe i mnoho ďalších a výnimočných mostov, ktoré stoja za povšimnutie.

Svietiaci most v Tbillisi

Jeden z najkrajších mostov, ktorý má dĺžku 150 metrov, bol dokončený len pred niekoľkými rokmi. Patrí medzi najžiarivejší architektonický klenot v meste, a to nielen preto, že na ňom nájdeme tisícky svetiel, ale aj kvôli tomu, že by sa zaň nemusel hanbiť Paríž či Londýn. Hlavné mesto Británie má podobaný kúsok modernej architektúry. Most Millenium spája centrum mesta s modernou galériou Tate Modern, ktorá sídli v budove bývalej elektrárne. Tento most nie je síce tak dizajnovo dokonalý ako most v Tbillisi, ale na druhej strane ste ho mohli vidieť v známych filmoch ako je napríklad Harry Potter.

Kamenný poklad v meste Regensburg

Najstarší kamenný most na severe Álp nájdete neďaleko českých hraníc v meste Regensburg. Tento most nemá žiadne konkrétne meno, a preto sa mu hovorí len Kamenný most. Mal veľmi dôležitý význam pri rozvoji mostov v strednej a západne Európe, pričom sa stal vzorom mnohých európskych metropol. Výstavba mostu trvala vyše jedenásť rokov a bola dokončená v roku 1146.

Antický most v Córdobe

Jeden z najstarších mostov je slávny rímsky most v Córdobe, ktorý pochádza z prvého storočia pred Kristom. Po páde Ríma bola Córdoba veľmi zdevastovaná a jedinou pamiatkou, ktorá bez ujmy „počkala“ až tri storočia skazy a neustálych rozbrojov, bol práve tento rímsky most. Dnes je každý večer nádherne vysvietený a slúži len pre turistov.

 

FOTO:  © alanmbarr / Dollar Photo Club

 

 

 

Facebook Comments