Snehové reťaze sú doplnkom a zimnou pomôckou, ktorá sa nasadzuje na pneumatiky vozidiel predovšetkým v horských zimných podmienkach. Ich úlohou je zlepšenie trakcie a priľnavosti kolies na snehu alebo na ľade. V niektorých krajinách sú reťaze súčasťou povinnej výbavy a inde je ich nutné použiť iba tam, kde to prikazujú dopravné značky. Snehové reťaze zvyšujú bezpečnosť jazdy za predpokladu, že vyberiete správny typ.

Typy snehových reťazí

Existujú dva základné typy snehových reťazí: kovové a textilné. Každý typ má svoje výhody a nevýhody, ktoré je potrebné zvážiť pri ich výbere podobne ako keď kupujete prémiové alebo najlacnejšie pneumatiky. Kovové reťaze sú zákonom schválené vo všetkých krajinách. Textilné varianty sú akceptovanou náhradou v krajinách EU v prípade, že majú príslušné certifikáty, ide napríklad o textilné reťaze AutoSock. V každom prípade je dobré mať v kufri minimálne textilné reťaze, pretože v horských podmienkach nedokážete prejsť cez ľad ani vtedy, keď máte nové zimné pneumatiky.

Kovové snehové reťaze

Kovové snehové reťaze sú tradičným typom reťazí, ktoré sa skladajú z oceľových článkov, tvoriacich sieť. Kovové reťaze poskytujú vysokú úroveň priľnavosti na snehu a ľade, pretože sa zarývajú do povrchu a vytvárajú drážky. Tieto reťaze sú vhodné pre vozidlá s veľkou hmotnosťou ako sú nákladné autá, autobusy alebo terénne vozidlá resp. pre vozidlá vyžadujúce silný záber.

Nevýhodou kovových reťazí je, že sú ťažké, hlučné a ťažko sa montujú. Problematická montáž je nepríjemná hlavne v podmienkach, kedy sneží a sú mrazy. V takejto situácii oceníte, že ste investovali do reťazí so samoupínacím systémom. Kovové reťaze obmedzujú maximálnu rýchlosť jazdy, ktorá by nemala presiahnuť 50 km/h.

Rizikom pre pneumatiky sú kovové reťaze, keď vozidlo preťažíte, napríklad tým, že máte na streche naložené strešné boxy Northline. Pozor tiež na to, že reťaze musíte po prejdení zasneženého územia odmontovať, aby ste nepoškodili pneumatiky alebo asfalt. Kovové reťaze môžu spôsobiť problémy s elektronickými systémami stability ako je ABS, ESP alebo ASR.

Textilné snehové reťaze

Textilné snehové reťaze sú novším typom reťazí, ktoré sa vyrábajú z odolného a pružného textilného materiálu, nasúvajú sa na pneumatiku ako ponožka. Textilné reťaze poskytujú dobrú úroveň priľnavosti na snehu a ľade, prispôsobia sa tvaru pneumatiky a vytvoria pevný kontakt s povrchom. Textilné reťaze sú vhodné pre vozidlá s malou až strednou hmotnosťou ako sú osobné autá, SUV, dodávky alebo vysokozdvižné vozíky. Obľúbené sú pre ich rýchlu inštaláciu, skladnosť a tichú prevádzku. Textilné reťaze sú kompatibilné s elektronickými systémami stability, neovplyvňujú účinnosť brzdenia alebo riadenia.

Nevýhodou textilných reťazí je, že sú menej odolné a vydržia omnoho kratšie ako kovové reťaze. Nie sú tak účinné ako kovové reťaze, poskytujú nižšiu úroveň priľnavosti na snehu, ale vykazujú veľmi dobré vlastnosti na ľade.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

Facebook Comments