Čo všetko viete a aké informácie ovládate o snehových reťaziach? Nebude toho asi veľa, a to predovšetkým v prípade, že nebývate v horskej oblasti. Bežný motorista žijúci v meste alebo nížinách, ktorý nejazdí na dovolenky do hôr, má len málo šancí na to, aby snehové reťaze na kolesách vozidiel spozoroval. Táto zaujímavá pomôcka má rôzne využitie a niektoré informácie o reťaziach vás iste prekvapia.

Kovové reťaze nie sú vhodné pre každé vozidlo

Prvá informácia, ktorá vás prekvapí je fakt, že kovové reťaze nie sú vhodné pre každý automobil. Niektoré športové vozidlá majú priestor medzi pneumatikou a podbehom tak tesný, že oceľové oká reťazí sa do priestoru nezmestia. Alebo sa zmestia, ale mohli by poškodiť pneumatiky, karosériu a iné súčiastky vozidla. Pred kúpou reťazí si nevšímajte len označenie pneumatík, ale tiež návod k autu, v ktorom nájdete i údaje o reťaziach.

Čo robiť v situácii, keď vaše vozidlo nemôže jazdiť s kovovými reťazami? Informácie o náhradnom variante by mali byť uvedené v návode k automobilu. Ak nie sú, jednoducho kúpte snehové reťaze textilné. Textilné reťaze sadnú na každú pneumatiku a sú rovnako účinné ako oceľové.

Snehové reťaze môžu poškodiť pneumatiky, disky i asfalt

Ak nemáte v oblasti inštalácie a použitia snehových reťazí prax, dobre čítajte tieto riadky. Reťaze sa používajú na miestach, ktoré sú pokryté snehom alebo vrstvou ľadu. Nikdy ich nesmiete nechať na pneumatikách tam, kde uvidíte holý asfalt. Jazda s kovovými reťazami po asfalte by v prvom rade nebola veľmi príjemná. Dôležitejší je fakt, že by ste takouto jazdou mohli zničiť dezén, disky alebo asfalt. Textilné reťaze by síce nezničili pneumatiky a asfalt, ale po pár kilometroch jazdy po asfalte budú vyzerať ako sitko.

Na čo si dávať pozor? Po prvých náznakoch ustupujúceho snehu kovové i textilné snehové reťaze z pneumatík odmontujte.

Snehové reťaze je možné používať nielen na snehu

V autoškole ste sa učili rozoznáva dopravné značky, takže poznáte aj značku C14 – Použiť protisklzové reťaze. Protisklzové reťaze nie sú nič iné ako reťaze snehové. Značka informuje motoristov, že na zasneženej vozovke musia v označenom úseku jazdiť so snehovými reťazami. Ak cestujete do zahraničia, overte si, aké reťaze sú v danej krajine zákonom schválené. Vo väčšine prípadoch ide o kovové reťaze a reťaze textilné značky AutoSock. Po nasadení kovových reťazí sa pripravte na to, že niektoré citlivé elektronické zariadenia môžu začať vykazovať chyby, napríklad snímač tlaku pneumatík. Je nutné tieto zariadenia deaktivovať alebo si ich nevšímať.

Reťaze sú pomôcka, ktorú je možné použiť nielen na snehu. Kovové snehové reťaze zabránia šmyku počas jazdy cez bahno, jemný štrk a piesok. Chystáte sa na jar na chalupu? Pribaľte do kufra kovové reťaze. Možno sa vám pri prejazde nespevnenej cesty zídu.

 

 

Facebook Comments