Máte aj vy dilemu v oblasti výberu vhodného typu tienenia pre svoj dom alebo byt? Sú lepšie žalúzie alebo rolety a najmä prečo?

Prečo žalúzie?

Poznáme ich všetci. Žalúzie sú najpoužívanejším typom tienenia hliníkových, drevených, či plastových okien. Sú neustále vhodným moderným a šikovným doplnkom v našich domácnostiach. Ale prečo sú stále tak obľúbené?

Vďaka svojim vlastnostiam, žalúzie disponujú dlhou životnosťou (pomalým starnutím a blednutím) a tiež aj vysokou odolnosťou voči UV žiareniu. Samotné zloženie žalúzií prináša vysoké tieniace schopnosti a tepelné odrazy. V neposlednom rade majú dobrú svetelnú priepustnosť a súčasne sú aj moderným a štýlovým dekoračným prvkom. Čiže ak chcete kvalitné tienenie pred silným slnkom alebo zvedavými susedmi, ale s dostatočnou svetlosťou v miestnosti, tak siahnite práve po žalúziách v rozličných farebných škálach, ktoré dokážu vhodne doplniť a spestriť priestor samotných plastových alebo drevených okien u vás doma.

Prečo rolety?

Možno aj preto, že sú iné ako žalúzie a je možné ich umiestniť zvonka s tým, že dokážu zakryť celé okenné rámy. Aj vďaka tomu majú výhodu v porovnaní s klasickými žalúziami – dokážu zmierňovať zvuk a hluk. Výborné sú vo veľkých rušných miestach, kde je potrebné účinne eliminovať vonkajšie vplyvy vo vnútri týchto miestností. Pri ich výrobe je možné kombinovať viacero materiálov, všetko podľa chuti a požiadaviek. Ak chcete rolety a staviate rodinný dom, myslite na to, že ich inštalácia musí prebehnúť ešte pred skompletizovaním zateplenia a fasády. Kvôli ich možnosti montáže zvonka sú vhodnou alternatívou predovšetkým pre drevené okná, ktoré navyše vedia ochrániť pred poveternostnými vplyvmi.

Žalúzie alebo rolety? Ako máte možnosť vidieť, oba druhy tieniacej techniky majú svoje plusy, ako aj mínusy. Konečné rozhodnutie je iba na vás. Rozhodujte sa vždy s chladnou hlavou, aby ste zvolili ten správny typ tieniacej techniky pre vaše okná, prípadne aj dvere!

 

Autorské právo: a41cats / 123RF Reklamní fotografie

Share this article

Facebook Comments