Letná sezóna je v plnom prúde a s ňou aj čas dovoleniek. Mnohí z vás sa chystajú na cesty a veľká časť plánuje dovolenku autom. Pred odjazdom je dôležité vozidlo dôkladne skontrolovať, aby ste predišli nepríjemným prekvapeniam na ceste. Ktorým komponentom by ste mali venovať najviac času?

1. Pneumatiky

Letné pneumatiky sú najdôležitejším komponentom auta, pokiaľ ide o bezpečnosť jazdy na letnú dovolenku. Pred cestou skontrolujte tlak v pneumatikách, hĺbku dezénu a celkový stav pneumatík. Nezabudnite skontrolovať aj rezervnú pneumatiku a uistite sa, že je v dobrom stave a nafúkaná. Označenie pneumatík vám tiež prezradí, koľko paliva spotrebujete, a to vďaka údaju o valivom odpore. Vďaka úspornej jazde si časom môžete kúpiť nové hliníkové disky.

2. Olej a kvapaliny

Skontrolujte kvalitu a hladinu motorového oleja. Preverte, kedy ste ho naposledy dali vymeniť. Dôležitá je i chladiaca kvapalina a roztok do odstrekovačov. U všetkých kvapalín sa presvedčte, že sú v dobrom stave a nie sú znečistené.

3. Brzdy

Brzdy sú pre bezpečnú jazdu rovnako dôležité ako pneumatiky. Pred cestou skontrolujte brzdové doštičky a kotúče a v prípade potreby ich vymeňte. Taktiež sa uistite, že brzdy fungujú správne a ich reakcia je dostatočne rýchla.

4. Svetlá

Skontrolujte funkčnosť všetkých svetiel, vrátane predných a zadných svetiel, brzdových svetiel, smerových svetiel a hmlových svetiel. V prípade potreby vymeňte žiarovky. Oplatí sa raz za čas investovať do čistenia ochranných skiel a nastavenia svetlometov.

5. Batéria

Preverte stav batérie. Okrem jej kapacity tiež prívodové káble, ktoré môžu časom korodovať. Uistite sa, že je batéria dobre primontovaná a čistá.

6. Stierače

Gumičky stieračov by ste mali na jar vymeniť. Ak ste tak nespravili, overte ich funkčnosť. Staré gumičky na stieračoch robia viac škody ako pomoci. Po čistení zanechávajú na sklách šmuhy, cez ktoré nie je nič vidieť.

7. Doplnky do auta

Pred cestou skontrolujte aj ostatné dôležité doplnky súvisiace s jazdou. Ide najmä o lekárničku, náhradné žiarovky, výstražný trojuholník, ťažné laná a dobíjacie káble. Pred zimnou dovolenkou sa oplatí do výbavy dokúpiť snehové reťaze.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

Share this article

Facebook Comments