Práca v oblasti ochrany majetku a zabezpečovania objektov sa dnes stáva čoraz náročnejšia práve vďaka vynaliezavosti rôznych organizovaných skupín. Súkromné bezpečnostné služby sú čoraz viac nútené zamýšľať sa nad využitím moderných detekčných a ochranných systémov ako sú fotopasce, nočné videnie či termovízia. Najmä nočné videnie sa stalo jedným zo základných prvkov pri ochrane rozľahlých areálov a objektov.
Ochrana objektu počas dňa je relatívne dobre zvládnuteľná za predpokladu, že sa dobre zabezpečia všetky možné prístupové body a zabezpečí sa kontrola celého okolia okolo chráneného objektu. Avšak ochrana objektu v nočných hodinách a v podmienkach slabej či nulovej viditeľnosti je oveľa zložitejší problém.
V podmienkach noci je oveľa jednoduchšie nepozorovanie vniknúť do stráženého objektu, nehnuteľnosti či areálu. Veľmi dobre to vedia aj nepovolané osoby, ktoré to patrične využívajú a sťažujú tak prácu bežnej súkromnej bezpečnostnej služby. Najmä pokiaľ ide o rozľahlejší objekt, je nutné zabezpečiť dostatočný prehľad o dianí v okolí aj v úplnej tme. S tým nám môžu výdatne pomôcť prístroje s nočným videním či termokamery a prenosné pozorovacie termovízie.
Ako funguje nočné videnie ?
Prístroj na nočné videnie funguje na princípe zberu zbytkového svetla z okolia (z hviezd či mesiaca) a následne ho mnohonásobne zosilní tak, aby ho mohlo vidieť aj ľudské oko. Výhodou mnohých modelov nočného videnia je aj dodatočný IR prísvit, ktorý umožňuje osvietiť objekty neviditeľným infračerveným žiarením a jeho odraz tak vytvorí oveľa jasnejší a zreteľnejší obraz v okulári nočného videnia. Medzi najznámejšie prístroje patrí nočné videnie Pulsar, od bieloruského výrobcu Pulsar, ktorý sa zameriava predovšetkým na poľovnícke nočné videnia.
Typy nočných videní
Existuje niekoľko rôznych typov a generácií nočných videní, ktoré sa od seba navzájom líšia v závislosti od účelu použitia a výkonu. Základnou výbavou pri ochrane majetku a areálu by malo byť pozorovacie nočné videnie. Môže ísť o nočné videnie monokulár alebo binokulár. Oba typy majú určité výhody aj nevýhody. Pri binokulárnom nočnom videní vzniká problém so stratou nočného videnia, pokiaľ sa dlho oboma očami pozeráte cez prístroj, tak po jeho odložení si vaše oči nanovo musia zvykať na tmu a to môže chvíľu trvať. Pokiaľ je nutné pozorovať resp. strážiť väčšie okolie a dívať sa do väčších vzdialeností, mali by ste voliť prístroj s dostatočným priblížením. Vtedy hovoríme o takzvanom ďalekohľade na nočné videnie napr. s mierou zväčšenia 5x. Prie niektorých nočných videniach je možné zväčšenie aj meniť podľa potreby.
Pokiaľ sa jedná o vysoko strážený objekt, alebo stráženie či ochranu vykonávajú policajné alebo vojenské zložky pozorovacie nočné videnie nemusí stačiť. V takýchto prípadoch sa obraciame na puškohľad na nočné videnie, rôzne predsádky s nočným videním alebo tzv. deň-noc systémy. V týchto prípadoch sa obvykle vyžaduje maximálny výkon a kvalita obrazu, preto sa využívajú najmodernejšie prístroje t.j. nočné videnie generácie 2+ a nočné videnie 3. Generácie.
Každopádne ponuka prístrojov s nočným videním je nesmierne široká a dokáže pokryť takmer akékoľvek potreby či špecifické požiadavky. S nočným videním od www.podnalov.sk dokážete ustrážiť čokoľvek a kdekoľvek.
Facebook Comments