Ak aj Vy patríte k veľkej skupine nadšencov obľubujúcich sauny či relaxačné vírivky,  zrejme Vám nie je cudzia ani myšlienka na možnosť súkromného saunovania alebo oddychu v záhradnej vírivej vani – vo vírivke. Poviete si, prečo nie, priestory na to máte a takú saunu si možno zhotovíte aj svojpomocne, čím značne ušetríte. Ale je to skutočne také jednoduché, mať „home made“ saunu?

Poradíme Vám, ako na to.

Fínska sauna – ideálna na domáce saunovanie

Ak uvažujete nielen o kúpe, ale priamo o skonštruovaní vlastnej sauny, je dôležité si uvedomiť, že nie každý typ sauny je možné zhotoviť svojpomocne. Ak chcete, aby Vaša sauna spĺňala všetky požadované kritériá a normy, nech pobyt v nej má efekt na Vaše zdravie, aký má mať a tiež, nech niečo nepodceníte, čoho dôsledkom by ste ohrozili celú Vašu domácnosť, potom vedzte, že tradičné fínske sauny sú ideálnymi saunami, ktoré si šikovný majster dokáže zhotoviť aj sám. Pravdaže, ak postupuje presne podľa návodov a pracuje s kvalitným materiálom.

V prvom rade pozor na výber dreva. Drevo použité v interiéri sauny totiž nesmie byť lakované, ani impregnované. Teplom by sa z neho totiž začali tieto jedovaté výpary uvoľňovať, čím by sme si poľahky privodili otravu. A na čo ešte pri vlastnej výrobe fínskej sauny rozhodne dbajte?

Bezpečnosť vo Vašej saune

Osvetlenie v saune by malo byť tlmené. Taktiež zvoľte vhodné káble, ideálne sú silikónové, ktoré odolajú aj vysokým teplotám.

Čo sa dverí týka, kvôli bezpečnosti vyberte dvere zo skla, prípadne aspoň s okienkom. Taktiež je dôležité správne osadiť izoláciu stien a stropu tak, aby nedochádzalo k zbytočným únikom tepla.

Do sauny rozhodne nepatria žiadne kovové prvky, ktoré sa ľahko nahrejú. Spôsobili by Vám totiž popáleniny.

Infrasauna ako alternatíva klasického saunovania

V prípade, že túžite po vlastnej domácej saune, ktorú si trúfate zhotoviť sami, choďte do toho. Len buďte opatrní a nič nepodceňte. Inak si saunovanie príliš neužijete.

Myslite však na to, že pri výbere sauny vhodnej práve pre Vás zohráva podstatnú úlohu aj fakt, ako znášate teplo. Vo fínskej saune, kde sa zohrieva aj vzduch v kabíne, sa maximálne teploty pohybujú až okolo 100 stupňov Celzia, čo nie každý dokáže zniesť. Ak aj Vy patríte k ľuďom, ktorí preferujú nižšie teploty pri saunovaní, potom sú pre Vás vhodnejšie moderné infrasauny, v ktorých sa nenahrieva okolitý vzduch, ale vďaka infražiaričom sa zohrieva priamo Vaše telo. Vzduch v infrasaune je tak chladnejší, dosahuje aj o polovicu nižšiu teplotu ako v tradičných saunách. Infrasaunu si však svojpomocne nevyrobíte, tu je už nevyhnutná kúpa kvalitnej infrasauny u špecializovaných predajcov, ktorí Vám ochotne poradia, aká sauna je do Vášho bytu alebo domu najvhodnejšia.

 

 

 

.

Share this article

Facebook Comments