Chystáte svadbu alebo plánujete požiadať o ruku vašu milovanú? V tom prípade zrejme práve vyberáte aj vhodný zásnubný prsteň či obrúčky.

Viete ale, prečo si tieto prstene dávame, čo symbolizujú a kam až siaha ich história?

 

Význam obrúčky a snubného prsteňa

Zmyslom zásnubných prsteňov a svadobných obrúčok je vyjadriť lásku, šťastie, spojenie a trvalé, nekonečné spolužitie. Prstene majú symbolizovať večnosť – medzi osobou, čo dáva a tou, čo prijíma. To, že je prsteň okrúhly, tiež nie je náhodné. Celý kruh (bez konca i začiatku) má totiž opäť znázorňovať večnosť, nekonečno.

Zvykom tiež je, že sa obrúčka i snubný prsteň nosia na štvrtom prste. Je to dedičstvo minulosti, kedysi totiž ľudia verili, že žila v tomto prste (dnes zvanom prstenník) vedie priamo do srdca. A bez ohľadu na moderné medicínske zistenia tomu akosi veríme dodnes…

 

Prstene kedysi a dnes

Zlate-detske-nausnice-EMMA-1Už v staroveku si ľudia preukazovali úctu či náklonnosť prostredníctvom darov v podobe prsteňa. Akurát, že nešlo o zlaté šperky, ale o prstene z trávy, vlasov či motúzov. Pravdaže, tí majetnejší sa vedeli obdarovať hodnotnejšie a ich prstienky boli vykladané len tými najdrahšími kameňmi.

V súčasnosti už príliš nepolemizujeme nad významom obrúčky, jednoducho si ju počas svadobného obradu vymeníme na znak lásky a sľubu, že v manželskom zväzku, do ktorého vstupujeme, budeme verní, obetaví a milujúci manželia. Avšak premýšľali ste vôbec niekedy o tom, kedy a kde táto milá tradícia vznikla?

Už v starovekom Egypte si ľudia dávali „kruhy“ vyrábané z častí rastlín, ktoré mali predstavovať večnú a nesmrteľnú lásku. Verili, že cez štvrtý prst prechádza žila spojená priamo so srdcom, a preto sa tento prst stal oficiálnym prstom na nosenie prsteňa.

Na tento zvyk neskôr nadviazali Rimania, pre nich však prsteň symbolizoval skôr majetok než nehynúcu lásku. Šperkom, prevažne z bronzu či železa, si totiž „poistili“ budúcu nevestu. Toto, ako isto uznáte, tak celkom nevymizlo a aj dnes sa stretávame s podobným prístupom, akurát súčasné nádejné nevesty si zaistíte jedine niektorým z luxusných zlatých šperkov.

 

Prsteň – povinný symbol lásky

Od roku 860 n. l. sa stal snubný prsteň povinným symbolom zásnub. Postaral sa o to pápež Mikuláš I. vydaním dekrétu, na základe ktorého sa mal snubným prsteňom potvrdzovať svadobný zámer. Dekrét ďalej požadoval, aby bol tento prsteň vyrobený zo zlata ako symbol obete zo strany nastávajúceho. Muži však začali trvalo nosiť svoj svadobný prsteň až o niekoľko storočí neskôr, začiatkom 16. storočia a tento trend ešte viac zosilnel počas druhej svetovej vojny v Spojených štátoch amerických, kedy obrúčku vnímali ako symbol manželskej lásky, oddanosti a spolupatričnosti v ťažkých časoch odlúčenia.

Zásnubné prstene s drahými kameňmi zasadenými do drahých kovov v podobe, v akej ich poznáme dnes, prišli „do módy“ približne v  14. až 15. storočí. V tom čase však nešlo o nič masové, spočiatku si ich medzi sebou vymieňali len členovia kráľovskej rodiny a bohatej šľachty, nik iný si ich totiž nemohol dovoliť. Uplynuli tak ešte stovky rokov, kým sa stal snubný prstienok masovou záležitosťou.

 

Share this article

Facebook Comments