Možno ste sa len nedávno nasťahovali do vašej novostavby, prípadne bytu, ktorý ste si tak poctivo zariaďovali, aby, keď sa tam konečne zabývate, bolo všetko tip-top. Pri pohľade okolo seba na všetok ten novučičký, najmodernejší nábytok, krásne interiérové dvere i doplnky, ktoré ste s citom vyberali, sa šťastím takmer rozplývate a tešíte sa, že teraz už konečne nebudete musieť nič riešiť, nič zariadzovať či opravovať, skrátka budete „len“ bývať…
Aké je teda vaše nemilé prekvapenie, keď po pár nociach vo vašom krásnom, dokonale vyhriatom rodinnom hniezdočku zistíte, že sa predsa len vyskytol jeden nezanedbateľný problém? Ukázalo sa totiž, že sa vám rosia vaše nové eurookná .
Čo s tým, ako tomu predísť a čo to vlastne spôsobuje? Zopár dôvodov, ktoré môžu byť príčinou nadmerného rosenia eurookien aj u vás doma…
Prečo sa rosia?
Nič sa nedá robiť, okno je štandardne najslabším tepelno-izolačným prvkom domu/bytu, a teda sa borí s nadmernou vlhkosťou. Aj ten najkvalitnejší drevený alebo plastový rám sa pod vplyvom tuhých mrazov číhajúcich za oknom poľahky stane miestom, kde dochádza k veľkému zrážaniu vody, čoho výsledkom je zarosené sklo.
Najčastejším riešením tohto problému je preto zníženie vnútornej vlhkosti vzduchu, čo najmä odchovanci preteplených panelákových bytov dosť zle znášajú. Nevetraný, zbytočne teplý vzduch v byte však vo všeobecnosti nerobí dobrotu a prekáža nielen vašim oknám. Rovnako je liahňou chorôb a infekcií, preto ak môžete, neprehrievajte zbytočne svoje obydlia.
Keď však nepomôže ani zníženie vnútornej teploty, možno skúsiť vymeniť dvojsklo za trojsklo či špeciálne dvojsklo s fóliami, ktoré plnia funkciu tepelného zrkadla. Funguje to nasledovne: Fólia odrazí všetko tepelné žiarenie naspäť k zdroju, takže okno sa nemá z čoho zarosiť.
Nové eurookná sú často, paradoxne, príliš dobre utesnené, čo je ďalším možným dôvodom, prečo sa za istých okolností prehnane zarosia. Nové, veľmi tesné okná, ak sú zatvorené, totiž nevetrajú. A tak, hoci o ich kvalite nemožno pochybovať, predovšetkým v zimných, chladných mesiacoch nás vytrápia zvýšeným vlhnutím. V dôsledku ich tesnosti a vyššej izbovej teploty sa vo vzduchu nahromadí taká vlhkosť z dýchania (a tiež z varenia, umývania, prania a iných činností vykonávaných v domácnosti ), že sa napriek všetkým opatreniam orosia.
Tu sa veľmi užitočným (priam nevyhnutným) ukazuje pravidelné vetranie, ktoré je na škodu mnohých trestuhodne podceňované. V takom nevetranom dome či byte (najmä v novostavbách) sa za plnej prevádzky (asi pri štyroch členoch domácnosti) vo vzduchu nahromadí toľko vydýchaného oxidu uhličitého a vodnej pary, že si tým nielenže škodíme, ale logicky tým trpia aj okná, ktoré sú permanentne zarosené.
Typy vetrania – Ako dlho a kedy vetrať?
Vetranie samovoľné
S tým môžeme rátať najmä v starších domoch, kde sa prejavujú rôzne vady a stavebné nedokonalosti (pukliny, škáry), dôsledkom ktorých dochádza k prirodzenému vetraniu miestností.
Vetranie sklopnými oknami a dverami (vetrákmi)
Tu je to najmä o vašom vlastnom nastavení. Ako často a kedy budete vetrať závisí od toho, ako ste vy a vaša rodina nastavení, v každom prípade sa tento typ vetrania, pri ktorom dochádza za pomerne krátky čas k významným zmenám v prúdení vzduchu, odporúča realizovať najmä v lete, na jar a na jeseň.
Jednorazové vyvetranie úplným otvorením okien
To znamená aspoň z času na čas otvoriť všetky okná dokorán (minimálne na 5 až 10 minút). Za túto dobu by sa mal vymeniť vzduch v celej miestnosti, pričom ani straty tepla nie sú príliš vysoké. Ak však môžete, vypnite na dobu vetrania kúrenie. Práve tento spôsob vetrania je vhodný na chladné zimné mesiace.
Facebook Comments