Cvičiť, cvičiť, cvičiť. Zdravo jesť, dostatočne veľa spať. Teoreticky sme nabití takmer všetci, ako získať fyzickú kondíciu a dobre na pohľad vyzerať vieme, ale otázka je, či to robíme správne a či sú aspekty, ktoré by sme v tomto ohľade mohli zlepšiť. Veľa ľudí totiž zabúda na jednu z najdôležitejších vecí, ktorá so športovými výkonmi súvisí – na strečing. Strečing je nesmierne dôležitou zložkou športovania, pričom nezáleží na tom či chodíte na hory, do posilňovne, hráte futbal, basketbal, hokej alebo tenis. Ľudovo povedané – ponaťahovanie svalov je podstatnejšie než sa môže zdať.
Prečo je tomu tak? Nejdeme sa to pozerať z medicínskeho hľadiska, pretože by to bolo zdĺhavé, znelo by to poriadne komplikovane a nebolo by to až také pochopiteľné pre širokú verejnosť ľudí. V krátkosti ide o to, aby ste si ponaťahovali svalstvo, pred tréningom či výkonom a zároveň aj po ňom. Pred ním sa vám svaly zľahka prebudia, dáte im prakticky vedieť, že idú byť namáhané a majú očakávať záťaž a aktivitu. Pre telo potom nebude tak prekvapivé a šokujúce, keď sa vám zrazu zdvihne tep, zmeníte dýchanie a budete čeliť záťaží. Ono, všeobecne platí premisa, že nie je dobré prekvapovať svoje telo podobnými záležitosťami, pretože si vás to počká a dobehne neskôr, pričom to môže spôsobiť aj zdravotné problémy.
A prečo potom aj po tréningu alebo zápase, prípadne po horskej túre? Nuž, svaly treba postupne upokojiť, nech sa môžu pripraviť na regeneráciu. Strečing je naozaj dôležitý a je dobré si to uvedomiť. Preto sa odporúča aj chladná sprcha, nech sa rozpálené telo schladí a spolu s ním aj svaly. Je to celá alchýmia, systém, ktorý funguje, ale musíte ho dodržať, pretože následne vznikajú záležitosti ako svalová horúčka či nepopulárne populárny jav menom svalovica. Môžete ísť bez strečingu niekoľko dní aj týždňov, ale v konečnom dôsledku idete sami proti sebe a niektoré svaly si môžete týmto spôsobom aj poškodiť, čo je v dlhodobom horizonte niečo, o čo nestojí asi nikto, kto má svoje telo rád.
Dbajte na to a uvidíte, že sa vám bude fyzicky pracovať lepšie. Odvďačia sa vám vaše svaly aj vaše telo. Pri vrcholových športovcoch je to vyslovene povinnosť. Dá sa odsledovať, aj keď riešime športové tipy, svoje by o nabitom zápasovom pláne vedeli hovoriť hráči Bayernu, Barcelony či Liverpoolu. Napríklad, keď má tím nahustené zápasy a odohrá 6 duelov za mesiac, v tom poslednom už nepodá tak kvalitný výkon ako v prvom, pretože nikto z nás nemá nekonečnú energiu. Regenerácia môže ale pomôcť. Inak sa množia svalové zranenia. Napríklad N’Golo Kanté odohral v priebehu posledných troch sezón priemerne 50 zápasov za rok a jeho telo si vo forme zranení začalo vyberať daň.
A rovnako tak je to aj dôvod, prečo sa tréner Liverpoolu Jurgen Klopp hneval, keď anglická futbalová asociácia FA poskladala kalendár zápasov tak, že jeho hráči mali maximálne dva dni na oddych. Aj futbalisti sú len ľudia a musia zregenerovať, musia dbať na svoje svalstvo, pretože potom prichádzajú časté svalové zranenia a organizmus je oslabený. Nuž a keď je organizmus slabší ako zvyčajne býva, no záťaž je rovnaká, je to cesta pre ďalšie zranenia. V kluboch to ale vedia a dávajú si pozor, berte si z toho príklad.
Facebook Comments