Arduino Uno je špeciálny mikropočítač, ktorého súčasťou je celá prototypová doska umožňujúca nekonečné spôsoby využitia. Prečo by ste toto mimoriadne zaujímavé zariadenie mali vyskúšať aj vy?

Doba ide neskutočne rýchlo vpred. Pokrok je možné badať najmä na poli technológií, ktoré sa objavujú všade okolo nás. Dokonca aj odvetvia, v ktorých ešte pred niekoľkými rokmi technológie nefigurovali na popredných priečkach, sa v dnešnej dobe bez nich nezaobídu. Pod technológiami máme na mysli najmä digitálne technológie a elektronické technológie v podobe procesorov, senzorov a ďalších moderných zariadení. Vezmime si napríklad taký automobilový priemysel. Kým ešte donedávna bolo konštruovanie áut najmä o samotnom konštruovaní technických častí – podvozkov, motorov a podobne, v dnešnej dobe tvorí nezanedbateľnú časť každého auta obrovský procesor, do ktorého je pripojených niekoľko stoviek senzorov. Nehovoriac o prepracovaných infotainmentoch a ďalších moderných riešeniach.

Podobný krok vpred je badateľný v každom odvetví a tento trend bude v budúcnosti už len výraznejší. Prečo toto všetko spomíname? Nuž, trend moderných technológií sa týka aj všetkých zamestnancov. Kým ešte pred niekoľkými rokmi ste v mnohých odvetviach nemuseli mať ani tušenie, čo to je senzor či procesor, v dnešnej dobe sú tieto znalosti všade vítané, či dokonca nevyhnutne požadované.

Programovanie ako kľúčová znalosť?

Práve z dôvodu nesmierneho technologického pokroku je dobré vedieť, ako všetky technológie vlastne fungujú. Pritom, naučiť sa princíp fungovania procesorov, senzorov a samotného programovania nemusí byť tak náročné, ako by sa mohlo zdať. V tomto smere pomôže práve Arduino Uno. To je tvorené malým procesorom umiestneným na prototypovej doske, na ktorú môžete priamo zapájať rôzne vstupné a výstupné zariadenia. Teda, k procesoru viete pripojiť nekonečné množstvo senzorov, ale aj výstupných zariadení v podobe LED diód, či motorčekov.

Celú prototypovú dosku je možné jednoducho spojiť káblom s počítačom či notebookom, cez ktorý viete procesor naprogramovať. K dispozícii sú rozličné programovacie jazyky, môžete si tak zvoliť ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať. Samotné Arduino vyvinulo špeciálny programovací jazyk špeciálne pre svoje mikropočítače, ktorý je podobný ako najrozšírenejší programovací jazyk C, no je do výraznej miery zjednodušený. Programovanie je tak jednoduché a rýchlo sa naučíte, ako celý proces programovania a práce so senzormi vlastne funguje.

Programovanie s Arduino Uno vám nielenže rozšíri obzory vo svete technológií, zároveň si môžete zostrojiť naozaj využiteľné zariadenia, ktoré vám uľahčia život. Samotné Arduino Uno je pritom veľmi lacné, za najvýhodnejšiu cenu ho zoženiete napríklad v e-shope TME. A zábava sa môže začať!

Share this article

Facebook Comments