Chcete si postaviť drevodom no neviete, či si stavba vyžaduje aj stavebné povolenie? Mnoho neodborníkov dnes tvrdí, že na montovaný dom, respektíve drevodom stavebné povolenie nepotrebujete. Táto informácie je však zavádzajúca. Montované domy, aj napriek ich rýchlemu zloženiu, si vyžadujú stavebné povolenie.
Montovaný dom má oproti klasickej výstavbe množstvo výhod. Je navrhnutý podľa architektov tak, aby plnil všetky vaše potreby čo najefektívnejšie. Po dostavbe sa do montovaného domu môžete presťahovať v krátkom čase. Nemusíte čakať na to, aby všetky materiály a farby vyschli. Dom je ihneď pripravený na váš príchod.
Výhodou drevodomu je samotný fakt, že jeho zmontovanie je pomerne jednoduchá a rýchla záležitosť. Steny a panely drevodomov sú častokrát vyrobené v špecializovaných priestoroch, kde je ich odolnosť aj testovaná. Jednoducho viete, čo kupujete. Montovaný dom však nie je možné prenášať niekoľkokrát do mesiaca podľa aktuálnych želaní majitela. Z toho dôvodu nemôže byť považovaný za mobilný dom.
Čo je to mobilný dom?
Mobilný dom je typ obydlia, ktoré je podľa definície možné presúvať a pohybovať ním. Ide o rôzne víkendové domčeky, karavany, jednoducho všetko, čo je možné premiestniť za krátku chvíľu, poprípade všetko, čo má kolieska. Pre domy, ktoré patria do kategórie mobilných domov, nemusíte vybavovať stavebné povolenie.
Montovaný dom však do kategórie mobilných domov nepatrí. Váš dom je síce montovaný, to ale neznamená, že ho môžete presúvať po pozemku alebo si ho odniesť na dovolenku. Stavebné povolenie na jeho výstavbu potrebujete. Podľa zákona o územnom plánovaní je montovaný dom zaradený do kategórie jednoduchých stavieb (menej ako 300 m2).
Ideálny čas na výstavbu montovaného domu je jar. Ak plánujete začať s výstavbou už túto jar, začnite si povolenie vybavovať už v zime, ideálne sú mesiace január až marec. Vyhnete sa tak zbytočného čakaniu a prieťahom.
Aké povolenia potrebujete?
1. Stavebné povolenie
Povolenie získate od Stavebného úradu, ktorý sa nachádza vo vašom meste. Stanovisko k stavbe musia vydať do 60 dní od dátumu prijatia. dokument, neváhajte sa pýtať o pomoc aj firmy, ktorá vám montovaný dom postaví.
2. Územné povolenie
Zistite si, či je pozemok, na ktorom plánujete postaviť váš dom snov súčasťou obce alebo nie, poprípade, aký m táto plocha charakter. Ak je pozemok vysporiadaný a má všetky potrebné dokumenty, územné a stavebné povolenie vyriešite na jednom mieste. V prípade, ak pozemok nie je stavebným, čaká vás návšteva ďalších úradov.
3. Susedia
Susedia by mali byť oboznámení o začatí výstavby v ich blízkosti. Nikoho tak nenahneváte a udržíte si priateľské vzťahy.
4. Siete
Pred samotnou výstavbou je dobré vyriešiť otázku elektrickej, vodárenskej či plynovej siete. Do stavebného povolena pridajte informácie o sieťach.
Facebook Comments