Hlučná hudba zo slúchadiel, neustále telefonovanie a hluk veľkomiest ovplyvňujú stav nášho sluchu. Okrem externých faktorov však prichádza aj k prirodzenému starnutiu, čím sa taktiež znižuje kvalita tohoto dôležitého zmyslu. Aké sú najčastejšie poruchy sluchu, ako vznikajú a ako sa dajú liečiť? Na všetky vaše otázky vám odpovieme v tomto článku.
Svetová zdravotnícka organizácia WHO odhaduje, že do roku 2050 bude trpieť poruchami sluchu viac ako 900 miliónov ľudí. V prepočte to znamená, že každý desiaty človek bude zápasiť s ochoreniami sluchu. Vďaka pokroku v medicíne je však možné riešiť problémy so stratou sluchu. Na to, aby ste mohli prijať liečbu šitú na mieru je dôležitá diagnostika. Skríningové audiometre či tympanometre vedia presne merať jednotlivé vlastnosti sluchu a dopomôcť k nájdeniu správnej liečby pre vás.
Prevodová porucha sluchu
Aká je jej príčina tejto častej choroby? Príčinu sa delia na:
- Vrodené
- Získané (starnutie, infekcia, porušenie)
Častým vinníkom je narušenie normálnej funkcie stredného ucha alebo vonkajšieho ucha. Hovoríme teda o nesprávnom vývoji kostičiek alebo nevyvinutí istých častí ucha. Samotné poškodenie môže mať fatálne následky a o váš sluch môžete prísť natrvalo. V prípade menej rozsiahleho poškodenia je možné úplne vyliečenie a následná záchrana sluchu. Ďalšou častou príčinou je hnis, ktorý sa tvorí pri zápale stredného ucha. Vďaka skorej liečbe je možné toto infekčné ochorenie liečiť bez známok efektu na kvalitu počutia. Ochorenie sa prejavuje znížením kvality sluchu.
Liečba ochorenia sa líši v závislosti od stupňa ochorenia. Problém s kostičkami v uchu je vďaka čoraz kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti možné napraviť už pri jednej operácii. Ak je však sluch trvalo poškodený, skvelým riešením je načúvací strojček. V dnešnej dobe nájdete strojčeky, ktoré je na uchu takmer nevidno.
Percepčná porucha sluchu
Príčinou tejto poruchy je poškodenie vnútorného ucha. Medzi hlavné príčiny, ktoré ochorenie spôsobujú radíme najmä genetickú predispozíciu, hluk či dokonca infekciu počas tehotenstva. Pacientovi sa zdá, akoby počul svoje okolie stíšene. Častým príznakom je aj skreslené počutie. Strojček je preto skvelým riešením, no problém s vnímaním reči sa nevyrieši. V takom prípade pomáha, ak sa pacient učí odozierať z pier. Podobné cvičenia pomáhajú zlepšovať vnímanie hovoreného slova.
Neurálna porucha sluchu
Ak človek nepočuje, nemusí byť problém len v uchu a jeho kostičkách. Skutočný dôvod hluchoty môže byť spôsobený poruchou istých centier v mozgu. Neurálna porucha sluchu preto vzniká poškodením sluchového nervu. Porucha sluchu je preto trvalá. Vďaka modernej medicíne je však možné riešiť aj tento problém. Ak je ochorenie jasne identifikované, pacientovi môže chirurg implantovať kmeňový implantát (auditory brainstem implant). Ten akoby vynecháva všetky problémové časti – ako je slimák či sluchový nerv a zapája do počutia len mozgový kmeň.
Tinutus
Tinitus alebo ušný šelest sa prejavuje pískaním v ušiach alebo zvonením v ušiach. Pacient sústavne počuje vysoké tóny, ktoré neprestávajú a spôsobujú navyše bolesť hlavy a nepokoj. Tinutus je pomerne častá choroba, ktorá sa prejavuje u starších ľudí. Častým dôvodom vzniku je problém s krčnou chrbticou.
Strata sluchu je nepríjemným ochorením, no moderná medicína vie poskytnúť v mnohých prípadoch riešenie. Už pri prvých náznakoch ochorenia sluchu však neváhajte navštíviť odborníka. Skorá diagnostika je efektívnejšia a poškodenie sluchu môže byť tak menšie.
Facebook Comments