Či cestujete pracovne alebo za relaxom, ste pravidelný cestovateľ alebo naopak cestujete maximálne raz do roka, mali by ste poznať vychytávky, ktoré sa postarajú o bezproblémový priebeh vašej cesty. Alebo vám dokonca pomôžu ušetriť nejaké to euríčko.

Cestovanie dávno nie je len výsadou mladých ľudí. Aspoň raz do roka sa s dôvodom na menší cestovateľský zážitok stretne každý. Pravidelní cestovania, ktorí majú bohaté skúsenosti, majú svoju zbierku zlepšovákov, bez ktorých si cestovanie už nevedia predstaviť. Príležitostní cestovatelia to majú o niečo zložitejšie, a tak ich náklady tvoria často aj zbytočné položky. A pritom stačí dodržať pár základných zásad a cestovanie môže byť o poznanie lacnejšie a bezstarostnejšie.

Vyhnite sa zmenárňam

Najmä staršia generácia je naučená, ako prvé miesto po príchode do krajiny s inou menou, navštíviť zmenáreň a zameniť si hotovosť za miestnu menu. Tento zvyk by mal ostať v časoch dávno minulých. Zmena hotovosti v zmenárni je spojená s vysokými poplatkami a často nevýhodným kurzom.

Vhodnejšou alternatívou je zmena peňazí v banke pred samotnou cestou, ale ani tento spôsob nemožno považovať za najekonomickejší, nakoľko aj banky si za zmenu finančných prostriedkov účtujú poplatky.

Omnoho lepší spôsob, ako získať domácu menu, je vybrať si finančné prostriedky z bankomatu v danej krajine. Mnohé banky v súčasnosti ponúkajú výber z bankomatu v zahraničí zadarmo. A to nie je jediná výhoda. Bankomaty nájdete už pomaly na každom rohu, a tak nemusíte pri sebe nosiť väčšiu hotovosť a báť sa, že vás okradnú.

Ubytovať sa dá aj lacno a kvalitne

Rezervácia ubytovania cez cestovnú kanceláriu alebo priamo v hoteli býva tou najdrahšou možnosťou. Skúste sa namiesto toho poobzerať po hoteli prostredníctvom porovnávača ubytovania, prípadne využiť ubytovanie v súkromí, napríklad cez službu Airbnb.

Prostredníctvom týchto internetových stránok hravo nájdete ubytovanie aj priamo v centre mesta, ktoré vás cenou a kvalitou milo prekvapí. Všetky hotely aj ubytovania v súkromí majú hodnotenia od predchádzajúcich návštevníkov, preto sa nie je čoho báť.

Takto ušetrené finančné prostriedky, môžete počas cesty investovať napríklad do nejakého špeciálneho zážitku.

Platby kartou v zahraničí sa oplatia

Platby kartou v zahraničí predstavujú výbornú alternatívu nosenia hotovosti. Využiť môžete debetné aj kreditné karty. Dôležité je, aby vaša karta bola embosovaná. Pri neembosovanej karte sa môže stať, že ju niektoré prevádzky v zahraničí nebudú akceptovať.

Najvýhodnejšie je cestovať do zahraničia s dvomi platobnými kartami a každú nosiť na inom mieste, pre prípad, ak by vás okradli. Ideál je, ak je jedna karta embosovaná a druhá neembosovaná a taktiež ak ide o kombináciu vydavateľov Visa aj Mastercard.

Vďaka malej hotovosti v miestnej mene, ktorú ste vybrali z bankomatu a 2 rôznym platobným kartám, sa nemusíte obávať problému s platením. Navyše platby kartou v zahraničí sú vždy lacnejšie, ako zmena hotovosti.

Mobil zvládnete nabiť aj bez elektriny

Mobil, mp3 prehrávač či čítačka kníh. Minimálne jeden z týchto malých pomocníkov patrí do povinnej výbavy každého cestovateľa. Dnešné mobilné telefóny sú náročné na energiu a ich baterka sa zvykne rýchlo vybíjať. Ostať stratený v cudzom meste, navyše bez telefónu, nie je nič príjemné.

Pribaľte si preto do kufra powerbanku alebo solárnu nabíjačku. Ide o prístroj, ktorý nestojí veľa, a vášmu telefónu, mp3 prehrávaču alebo čítačke kníh, dodá rýchlo šťavu, aj pokiaľ nebude po ruke zdroj elektrickej energie.

Na prístup na internet nemusíte míňať drahé mobilné dáta

Bez prístupu na internet si mnohí z nás nevedia pobyt v cudzom meste či krajine vôbec predstaviť. Využívanie mobilných dát, najmä pri pobyte v zahraničí, vie byť položkou, ktorá dovolenku nemilo predraží. Vyskúšajte namiesto drahých mobilných dát, využívať mieste wifi siete. Vďaka tejto milej aplikácií, máte k dispozícií zoznam verejných wifi sietí kdekoľvek vo svete aj s prístupovými heslami.

Cestovanie je ideálna možnosť ako rozširovať svoje obzory a mnohí v ňom našli doslova zaľúbenie. Ak pri cestovaní dodržíte aspoň niektoré z odporúčaných tipov, ľahko sa môže stať, že sa z neho stane aj vaša vášeň, aj ak ste boli zatiaľ len príležitostným cestovateľom.

 

Facebook Comments