Možno sa pýtate: „Čo sú to tie liate podlahy?“ Alebo ste o nich už aj čo-to počuli, no ich využitie sa vám spája iba s nebytovými priestormi. V tom prípade vás vyvedieme z omylu, pretože liate podlahy, kam radíme živicové i epoxidové podlahy, už totiž dávno nie sú vhodné „len“ do hál či kancelárií. Pokojne si ich môžete dať aj do vášho rodinného domu, ktorý je aktuálne vo výstavbe. Predovšetkým podlahy na báze polyuretánových živíc majú skutočne všestranné využitie.

 

Kam s liatou podlahou?

Je pravda, že polyuretánové aj epoxidové podlahy sa spočiatku využívali najmä v priemyselných budovách. V súčasnosti však nachádzajú svoje využitie aj v bytoch či domoch. Nakoľko sú polyuretánové podlahy vhodné na použitie v interiéri i exteriéri, na zhotovenie celoplošných, bezškárových nášľapných vrstiev v kanceláriách alebo halách, nemocniciach, výstavných priestoroch a podobne, tešia sa čoraz väčšej obľube u širokej verejnosti.

Výhodou polyuretánových liatych podláh je to, že ich je možné použiť všade, kde je požiadavka na zvýšenú záťaž podlahy, alebo kde je potrebné sanovať problematický podklad – praskliny či nevhodné dilatácie.
Epoxidové podlahy sú zasa vhodné na povrchovú úpravu v interiéri občianskej bytovej výstavby aj priemyselných stavieb, ktoré budú vystavené strednému prevádzkovému zaťaženiu. Veľkou devízou epoxidových podláh je to, že sa hodia do prostredia s intenzívnym pohybom osôb – trebárs do barov, hotelových hál, jedální, kancelárií alebo prednáškových miestností.

Epoxidová podlaha je v porovnaní s polyuretánovou tvrdšia, no zároveň povrchovo krehkejšia. Zvykne sa preto aplikovať v hrúbke 2 až 3 mm.

 

Hrúbka, zloženie a údržba liatej podlahy

Hrúbka a štruktúra liatych podláh je závislá od požiadaviek na ich zaťaženie a následný komfort. Čo sa týka estetických požiadaviek, k dispozícii je dnes množstvo rôznych farieb a vzorov. Polyuretánové systémy sa vyznačujú vysokou pružnosťou a odolnosťou. Aj povrchy, ktoré sú vystavené extrémnemu používaniu, si tak dokážu zachovať svoj pôvodný vzhľad.

Ich údržba a čistenie sú pomerne jednoduché, pretože dané podlahy neobsahujú póry, a tak neabsorbujú žiadne nečistoty. Štruktúra povrchu liatej podlahy zabraňuje rozmnožovaniu baktérií a zaručuje tak hygienické a bezprašné prostredie v celej miestnosti.

 

Základné vlastnosti liatej podlahy:

bezškárová aplikácia
• nízke náklady na údržbu

variabilná hrúbka
• široká škála farieb
• elasticita
• schopnosť pohlcovať hluk
• izolácia proti chveniu a vibráciám
• odolnosť proti opotrebovaniu a nárazom
• vysoká bezpečnosť vďaka protišmykovým povrchom

 

Tak čo, zaujali vás vlastnosti liatej podlahy až natoľko, že si ňou zariadite vaše bývanie?

 

Foto: © Stillkost / Dollar Photo Club

 

Facebook Comments