Vedieť sa vhodne obliecť, to nie je malina. Dokonca aj Vy,  ktorí sa považujete za svetákov znalých všetky trendy a tiež Vy, ktorých móda absolútne neberie, lebo ste totálne nad vecou, by ste si mali byť vedomí toho, že pohodlné rifle sa skutočne nehodia všade. Nie, naozaj nie. Napriek súčasnej veľkej otvorenosti, aj v móde, by sme isté pravidlá mali rešpektovať. A vedieť sa dobre, slušivo a vkusne obliecť aj do spoločnosti, kde však stále platí jasný “dress code”.

 

Dress code – jeho význam

Do váženej spoločnosti nikdy nie v obleku s kravatou! Ak si teda na pozvánke prečítate „White tie“, vedzte, že vstup je povolený iba vo fraku! Dokonca ani smoking nie je prípustný, rovnako tak neexperimentujte s farbou motýlika. Jediné, čo spĺňa prísny dress code podobných akcií, je frak. Elegantný, nadčasový frak, ktorý však máloktorý muž v skrini má. Bohužiaľ. Ale čo nie je, môže byť. Vždy je predsa šanca na nápravu, aj v oblasti neznalosti prísnych pravidiel etikety.

 

Zopár ďalších „dress code“ pojmov

„Black tie“ je zasa nutnosť smokingu, „coctail attire“ je v preklade oblek s košeľou aj kravatou, „black-tie optional“ odporúča čierny oblek alebo smoking, „business casual“ dovoľuje košeľu, polo tričko, chinos nohavice, blejzer či športové sako, rozhodne však nie športovú pánsku vestu.

Ak na pozvánke stojí „semi formal“ oblečte si oblek, košeľu, kravatu či motýlik. A v prípade, že je tam napísané „red carpet“, chce to smoking alebo oblek s nejakým netradičným prvkom.

 

Ovládať dress code nie je až také zložité, stačí porozumieť vyššie spomenutým výrazom a aj ich rešpektovať. Skrátka, niekedy ozaj musíte zahodiť svoje obľúbené vesty aj teplé svetre s nórskym vzorom a vymeniť ich za dobre padnúci smoking s motýlikom. Alebo aj nemusíte, ale v tom prípade radšej do spoločnosti nechoďte a ostaňte pri pive v obľúbenom pube.

 

Share this article

Facebook Comments