Ste náruživými raftermi, ktorí by najradšej splavili každú rieku? Alebo možno len zvažujete svoj prvý splav a neviete, kde na Slovensku je to možné. Ktoré rieky sú dobré na raftovanie?

 

Rafting v domácom prostredí

Rafting u nás je možný na viacerých miestach, obzvlášť vyhovujúce podmienky sú na prírodných riekach Čierny Váh, Dunajec a skúsení vodáci odporúčajú aj rafting v Belej. Skvelé je tiež raftovanie v areáli Čuňovo, kde nájdete jeden z najťažších umelých slalomových kanálov na svete. Systém dvoch prepojiteľných kanálov umožňuje regulovať stupeň náročnosti trasy, z toho dôvodu je dobré začať s raftovaním práve tu. Poslúži Vám to ako skvelá predpríprava na ozajstnú dravú rieku, trebárs na to najdivokejšie raftovanie na Slovensku – rafting v Belej.

 

Prírodné rieky vhodné na rafting

Aké sú možnosti splavovania našich krásnych riek? Na rafting sa hodia štyri – Dunaj (na ňom je vybudovaný prírodný kanál v Čuňove), Dunajec, Čierny Váh a Belá.

 

Dunajec

Splaviť môžete rieku pretekajúcu nádhernými Pieninami – Dunajec. Rafting na Dunajci sa vyznačuje množstvom prúdov, balvanov a pltí v riečisku, preto je to vhodné skôr pre skúsenejších rafterov. Kto sa však na splav Dunajca odhodlá, istotne neoľutuje. Naskytne sa Vám tu totiž jedinečný výhľad na úžasné okolité scenérie a prírodné krásy Pieninského národného parku.

 

Čierny Váh

Ide o rafting na úzkej rieke s prudkými meandrami a veľkým spádom, pričom rozhľad tu znemožňuje hustý porast vŕb a jelší na brehoch rieky. Čierny Váh sa považuje za rieku ideálnu na rozjazd pred náročným terénom rieky Belá.

 

Belá

Najnáročnejší, no zároveň najkrajší, taký je rafting v Belej! Divoká horská rieka Belá je považovaná za najdravšiu prírodnú rieku na Slovensku, aj preto je raftovanie na nej vhodné pre tých skúsenejších vodákov. Táto rieka sa totiž vyznačuje úzkym balvanovitým dnom s veľkým spádom, v dolnom toku zasa so širším štrkovým riečiskom, ktoré sa často mení. Hrozí tu aj riziko popadaných stromov, ktoré nie je na rieke vidieť až do momentu, kým na ne nenarazíte. Napriek tomu je raftovanie na Belej zážitkom, nepochybne aj vďaka nádhernej tatranskej prírode či skanzemu Pribylina, ktorý sa nachádza neďaleko.

 

Nech už sa rozhodnete splavovať akúkoľvek z vyššie spomenutých riek, prajeme Vám, aby ste z toho mali neopakovateľný zážitok.
Autorské právo: ammit / 123RF Reklamní fotografie

Share this article

Facebook Comments