Prerábate alebo zariaďujete svoj byt či dom? Už sa tešíte, ako všetko krásne doladíte, vymaľujete a budete sa tešiť z vysnívaného bývania?

Ešte predtým, ako dôjde na tieto príjemné starosti, však musíte vyriešiť iné, veľmi dôležité „detaily“, bez ktorých to jednoducho nepôjde. Ako ste na tom napríklad s výberom okien či dverí?

Cena verzus kvalita

Dvakrát vyberajte a raz kupujte. To platí pri kúpe takej nevyhnutnej súčasti domu, aj bytu, akou sú okná i dvere viac, ako kdekoľvek inde. Alebo máte v pláne meniť vaše interiérové dvere každý rok?

Áno, výber je neskutočne pestrý, ponuka dverí i okien široká, no kvalita značne kolíše. A tak si pozorne zvážte, či je nízka cena jediným, tým najpodstatnejším kritériom, ktorý rozhodne.

Bez prehnanej hrdosti či snahy zvyšovať národné povedomie (a podporiť tým domácu ekonomiku) je dobré podotknúť, že hoci slovenskí výrobcovia nedosahujú nízke ceny poľských ani čínskych dodávateľov, na rozdiel od nich ručia za kvalitu svojich výrobkov. Nechceme tým pravdaže povedať, že okná či dvere z dovozu sú všetky nekvalitné, je však fér priznať, že ich kvalita minimálne dosť kolíše. Nakupovať „doma“ sa však oplatí aj z iných dôvodov.

Prečo je lepšie kupovať od domácich výrobcov?
Keďže dvere alebo okná nakupuje väčšina z nás raz, možno dvakrát za život, skutočne je dobré prihliadať na viacero dôležitých faktorov. Tým najpodstatnejším je azda ich životnosť a prípadná reklamácia.

Dvere predsa kupujeme s tým, že by nám mali slúžiť a zároveň zdobiť náš interiér mnoho rokov, ak však kúpime interiérové dvere s málo odolnou (nekvalitnou) výplňou, môže sa stať, že nevydržia predpokladaných desať či pätnásť rokov, ale len rok či dva. Vady dverí pritom nemusia byť na prvý pohľad vôbec badateľné, často sa prejavia až pri reálnom používaní v domácnosti. Menej odolná povrchová úprava je náchylnejšia na škrabance, vplyvom väčšej vlhkosti v byte sa zasa dvere môžu skrútiť alebo sa na niektorých miestach odlepí dyha, či dokonca vypadnú pánty…

Je toho celkom dosť, čo sa môže „pokaziť“, a pritom by sa vôbec nemuselo, stačí si dobre posvietiť na to, od koho a aký výrobok kupujeme.

Individuálne požiadavky a rýchle dodanie

V neposlednom rade je veľkou výhodou domácich výrobcov ich schopnosť reagovať pružnejšie na individuálne požiadavky zákazníka. Čo nesporne ocenia najmä tí z nás, ktorí chcú nie celkom štandardné rozmery dverí či okien.
Domácí výrobcovia taktiež ponúkajú podstatne širšiu sieť predajných miest, kratšiu dobu dodaniu a často aj možnosť montáže.

To sú, ako isto uznáte, presvedčivé argumenty, prečo vyberať okná či dvere doma, súhlasíte?

 

FOTO: © jacek_kadaj / Dollar Photo Club

 

Share this article

Facebook Comments