Určite poznáte situácie vo vašej kúpeľni, keď na začiatku sprchovania stojíte v sprchovom kúte a „odpúšťate” vodu zo sprchy až do chvíle, keď voda dosiahne požadovanú teplotu. Je jasné, že s touto zbytočne vypustenou vodou sa v kanalizácii strácajú aj vaše peniaze. Preto výrobcovia vodovodných batérií přišli na trh s konceptom termostatických vodovodných batérií, ktoré pri správnom režime používania môžu vo vašej kúpeľni dosiahnuť úsporu vody a energií o viac ako 50 %.

 

Termostatické vodovodné batérie umožňujú reguláciu teploty vody tak, aby voda mala počas celého priebehu sprchovania teplotu, akú si na začiatku nastavíte, aj napriek tomu, že prúd vody opakovane zastavíte a znova pustíte. Spoľahlivá regulácia teploty vody umožňuje dosiahnuť výraznú úsporu vody, pretože v priebehu sprchovania môžete vodu bez následkov zastaviť vždy, keď práve nepotrebujete, aby tiekla. Napríklad v sprchovom kúte v priebehu šampónovania a použitia mydla, keď vám termostatická batéria umožní vodu dočasne zastaviť a znova pustiť až vo chvíli, keď budete chcieť šampón alebo mydlovú penu opláchnuť. V odpade sa tak zbytočne nestratí toľko vody, koľko by odtieklo pri použití obyčajnej batérie, kým by ste sa dočkali požadovanej teploty vody po každom prerušení prietoku.

 

Okrem úspory vody a energií prinášajú špeciálne termostatické batérie do vašej kúpeľne veľa dalších výhod.

 

Termostatická vodovodná batéria udržuje stabilnú teplotu vody aj pri zmene tlaku vody v potrubí. V prípade, že nastane pokles prietoku studenej vody, poistka ihneď odstaví horúcu vodu, vďaka čomu sa neobaríte. Môžete tak zabudnúť na nepríjemné situácie v sprchovom kúte, spôsobené tým, že iný člen vašej domácnosti nečakane spláchol WC alebo práčka či umývačka riadu v kuchyni začala napúšťať studenú vodu.

 

foto-z-ravak-profi-2011_stranka_186_obraz_00011Termostatická sprchová batéria má aj špeciálnu ovládaciu hlavicu s poistkou proti náhodnému pohybu, pri ktorom nechtiac zavadíte o páku či kohútik klasickej batérie pri pohybe v obmedzenom priestore sprchového kúta, alebo vane. Následkom nechceného pohybu začne tiecť úplne studená alebo príliš horúca voda. Sprchovanie v sprchovom kúte alebo vo vani s termostatickou batériou je tak bezpečné aj pre osoby s obmezenou pohyblivosťou a pre deti. Bezpečnosť malých detí pri sprchovaní zabezpečuje aj bezpečnostné blokačné tlačidlo, ktoré znemožní samovoľné spustenie vody, teplejšej ako 38°C. Pre uvoľnenie zablokovania je nutné blokačné tlačidlo stlačiť a súčasne pootočiť, podobne ako pri otváraní uzáverov čistiacich prostriedkov, takže pre deti je odblokovanie veľmi komplikované, takže nehrozí, že sa pri sprchovaní obaria.

 

Ako vidíte, výhody používania termostatických vodovodných batérií v kúpeľni nespočívajú iba v úsporách vody a v znížení spotreby energií na jej ohriatie. Zvyšujú komfort pri sprchovaní a v sprchovom kúte alebo vo vani výrazne zvyšujú bezpečnosť pri sprchovaní seniorov a malých detí.

 

Keď vám záleží na úspore vody, môžete využiť aj možnosť regulácie prietoku vody pomocou regulátora, ktorým je vybavená väčšina termostatických batérií. Používanie vašej kúpeľne tak bude oveľa úspornejšie a ekologickejšie.

 

Facebook Comments