Ako deti sme sa nad vecami veľa nezamýšľali. Jednoducho sme sa chceli hrať a spoznávať tento svet. Kvôli peniazom sme si toľko starostí nerobili. S pribúdajúcim vekom sa však všetko mení.

Skúsenosti nás naučia, že nič nie je zadarmo.

Keď už sme dospelý, pribudnú k tomu výdavky, ktoré patria k životu. Okrem bežných na jedlo sú tu ešte výdavky na bývanie a energie, oblečenie či dopravu. A zoznam by mohol pokračovať ešte ďalej.

V týchto ťažkých finančných časoch sú obavy týkajúce sa financií vždy blízko našich myšlienok. Ako keby nestačil stres z práce, obavy z nedostatku financií takisto nedajú ľuďom niekedy spať.

Ale dobrou správou je, že veľa týchto obáv nie je opodstatnených. Dôležitým krokom, ak sa chcete zbaviť zbytočných starostí, je poznať rozdiel medzi racionálnymi a iracionálnymi obavami.

Ak si napríklad zoberiete pôžičku alebo spotrebný úver z dôveryhodného zdroja, a máte problém splácať, viete si dohodnúť splátkový kalendár. Dôležité je komunikovať a dať čo najskôr finančnej inštitúcii vedieť o vašej situácii.

Skvelým spôsobom ako sa zbaviť obáv je predchádzať im. Ľudia na prevenciu veľmi nemyslia, ale keby to bolo naopak, väčšina problémov by v prvom rade vôbec nevznikla.

Starosti pre nedostatok peňazí vznikajú aj vtedy, keď svoje financie míňate na veci, ktoré vôbec nepotrebujete alebo ktoré môžete mať inde oveľa výhodnejšie.

Možno sa zdajú drobnosti ako pár eur v poplatkoch za vedenie účtu, alebo euro hore dole za internetové služby. Ale ak to všetko zrátate a vynásobíte počtom mesiacov, počas ktorých ste to platili, viete, koľko by ste ušetrili?

Ak napríklad platíte mesačne za vedenie účtu 9,90 Eur, ročne platíte 118,8 Eur. A to je slušný peniaz, ktorý by ste mohli využiť práve v situácii, keď by sa vyskytli nejaké nečakané výdavky.

 

FOTO: © BillionPhotos.com / Dollar Photo Club

Share this article

Facebook Comments