Poznáme mnoho typov chatiek, ktoré môžeme deliť z niekoľkých hľadísk. Podľa veľkosti ich zvyčajne delíme na malé, stredné a veľké chatky. Podľa materiálu ich nedelíme, pretože väčšina z nich je vyrobená z dreva a len málokedy sa stane, že sa ako hlavný materiál použije niečo iné ako drevo. Najčastejšie však chatky delíme podľa využitia a to na altánky, chatky na náradie, záhradné chatky a víkendové chatky.

Každá z nich má svoje výhody, nevýhody a je určená na niečo iné.

Konkrétne záhradná chatka na náradie je určená najmä na uskladnenie rôzneho záhradného, pracovného náradia, ktoré potrebujeme niekam uložiť. Vyplýva to už z názvu a úschova pracovného náradia je hlavnou funkciou tejto chatky. Uskladniť sa tu však dá aj rôzny materiál, krmivo a cez zimu je možné tu uskladniť aj bicykel či záhradnú kosačku.

To všetko sú oblasti, na ktoré sa táto záhradná chatka dá využiť. Naopak túto chatku nemožno využiť na ubytovanie v nej, dokonca ani na prenocovanie, keďže nebýva vybavená žiadnym lôžkom a s najväčšou pravdepodobnosťou by sa tam žiadne lôžko ani nezmestilo. Tieto chatky nebývajú vykurované, nie je v nich prípojka na pitnú vodu ani sociálne zariadenie. Zjednodušene povedané ide o búdu z dreva, ktorú môžete využiť na uskladnenie takmer všetkého, čo vám na dvore či v záhrade zavadzia.

Ako sme už spomínali, tak väčšina týchto záhradných chatiek na náradie je vyrobených práve z dreva. Používa sa najmä smrekové a borovicové drevo zo severských krajín. Pri tomto type chatiek však nie sú vylúčené aj iné materiály a občas môžete vidieť aj plechové chatky na náradie.

Tento typ záhradnej chatky taktiež nie ja nákladný na údržbu, no pravidelne by ste danú chatku na náradie mali čistiť, pokiaľ nechcete aby sa vám tam rozmnožili myši, potkany alebo aby vám tam nezačalo niečo hniť a kaziť sa. Na to treba dať pozor. Pokiaľ v chatke skladujete niečo, čo je citlivé na vlhkosť, tak taktiež treba skontrolovať, či do chatky nezateká.

Chatku je možné si zakúpiť na rôznych stránkach a buď vám ju dovezú do záhrady už postavenú, alebo vám ju poskladajú na mieste. Pokiaľ máte čas, chuť a trochu odvahy, tak si ju môžete postaviť aj sami, keďže nejde o nič náročné a na internete nájdete mnoho návodov ako na to.

 

Facebook Comments