Regály v drogériách sú preplnené tými najrôznejšími prostriedkami na upratovanie, no skutočnosť je taká, že ich vôbec nepotrebujete. Stačia vám jednoduché a lacné metódy, ktoré kedysi používali naše babičky.

Na chladničku

Najdokonalejší prostriedok na upratovanie je jednoznačne ocot. S octovou vodou sa môžete pustiť do upratovania takmer všetkého. Lakované dvere či chladnička budú behom pár minút zbavené nečistôt i pachu. Ocot je skvelý i na podlahy, keďže oživuje lesk a zanecháva ju nádherne čistú.

Na drevo

Zašlé miesta na nelakovaných drevených podlahách alebo nábytku najskôr navlhčite teplou vodou a následne ich pretrite rozkrojeným zemiakom. Nie, nie je to žiadny výmysel! Naozaj to funguje. Stačí, keď po danom mieste prejdete zemiakom viac krát a nakoniec ho vydrhnete teplou vodou s trochou sódy.

Na porcelán a sklo

Onedlho tu máme vianočné upratovanie, ktoré zahrňuje i poličky a skleníky, kde vystavujeme dekoračné predmety, príbor či vázy. Ako na ne? Porcelánové sošky alebo starožitné hrnčeky umyte vodou a prípravkom, ktorý obsahuje chlorid amónny. Ryhy na týchto predmetoch prečistite starou kefkou na zuby, pričom na sklenené vázy môžete použiť šupku zo zemiaku. Na záver nezabudnite sklenené predmety umyť teplou vodou, vďaka čomu sa budú nádherne lesknúť.

Na zrkadlá a okná

Využite čistý lieh, ktorý je súčasťou väčšiny okenných čističov. Najskôr umyte okná i rámy mydlovou vodou a opláchnite. Potom sklenené plochy nastriekajte liehom, nechajte zaschnúť a pretrite starými novinami alebo papierovými utierkami.

Na škvrny

Je celkom normálne, že obrusy sa veľa krát zašpinia, a to nielen od jedla, ale i od sviečok. Vosk na obruse nechajte zaschnúť, potom ho odlúpnite, škvrnu podložte papierom a následne ju vyžehlite. Túto činnosť zopakujte a nakoniec obrus vyperte na tej najvyššej teplote.

 

FOTO:  © [Photographer’s name] / Dollar Photo Club

 

 

Share this article

Facebook Comments