Nie každý má možnosť rozvrhnúť si svoju vlastnú kuchyňu v rozsiahlom rodinnom dome. Nie je však nutné trpieť v značne obmedzenej miestnosti plnej spotrebičov. Upravte si kuchyňu a spravte si väčšie pohodlie. Nedostatok miesta v kuchyni riešia predovšetkým  obyvatelia menších bytových jednotiek, najmä keď sa ich rodina rozrastá. Rekonštrukcia bytového jadra a zväčšenie miestnosti na úkor inej môže byť isté riešenie, viac-menej nie vždy je to možné.

Čo sa v kuchyni robí?

Asi najdôležitejšou veličinou, ktorá ovplyvňuje priestrannosť kuchyne je jej rozvrhnutie, vzhľadom k jej úžitku a účelnosti. Kuchyne bývajú najčastejšie rozčlenené na prípravnú, varnú a umývaciu časť. Viazanosť jednotlivých úsekov na pracovnú činnosť významne ovplyvňuje efektivitu práce. Pokiaľ je kuchyňa doplnená o časť určenú na stravovanie, tu existuje možnosť úspory. Základná otázka znie, či vôbec potrebujete jesť práve v kuchyni, ktorá trpí nedostatkom miesta. Niektorí sa túto situáciu rozhodli riešiť vytvorením jedálenského kútu, a to napr. v obývačke. Druhou možnosťou, ktorá je v poslednej dobe veľmi obľúbená je náhrada veľkého rodinného stolu barom, ktorý tvorí súčasť kuchynskej linky.

Modern cream coloured kitchen

Spotrebiče

Ďalšími významnými činiteľmi pôsobiacimi na priestor v kuchyni sú jednoznačne spotrebiče. Dôležité je zamyslieť sa nad tým, či daného pomocníka naozaj potrebujete. Robíte si tousty raz za mesiac? Odložte toustovač do skrine, kde vám nebude zbytočne zavadzať. Niektoré spotrebiče však využívame denne, takže keby ich schováme, bolo by to dosť neefektívne. Dobre sa pracuje napríklad s mikrovlnou rúrou, ktorú je možné zabudovať do skriniek nad linku, aby nezavadzala na pracovnom priestore.

Optický klam

Zväčšenie miestnosti sa dá samozrejme i vizuálnou cestou. Reálny priestor síce nepribudne, ale kuchyňa nebude vyzerať tak stiesnene. Dajte prednosť svetlým farbám, ktoré budú svetlo odrážať a vzbudzovať dojem priestrannej hĺbky. Samozrejme je potrebné tento dojem správne vytvoriť, keďže celá biela kuchyňa bude vyzerať neustále špinavo a pri jej umývaní sa často narobíte.

 

 

FOTO:  © captblack76 + krsmanovic/ Dollar Photo Club

 

Share this article

Facebook Comments