Máte chuť dať si niečo lahodné k jedlu či len tak si posedieť a uvoľniť sa? V tom prípade je pre vás ideálnou voľbou dobré víno. Bez ohľadu na to, že sa vo vínach neorientujete, ba dokonca ani nerozlišujete polosladké červené víno zo známych viníc od obyčajného suchého bieleho. Nič z toho nie je prekážkou v tom, aby ste si vďaka vínu spríjemnili deň aj sa ozdravili. Víno je totiž ozajstným liekom. Neveríte?

Bojovník proti cholesterolu

Víno neobsahuje iba alkohol, ale tiež flavonoidy – antioxidanty pôsobiace proti “zlému” cholesterolu. Alkohol vo víne zasa zvyšuje hladinu “dobrého” cholesterolu, čím pôsobí proti zhlukovaniu krvných doštičiek a následne proti upchávanie ciev. Nemyslite si však, že keď vypijete denne fľašku bieleho vína, ste za vodou.  Blahodárny vplyv vína na naše tepny je totiž iba krátkodobý.

Ovplyvňuje plodnosť žien

Dánski vedci z Národnej fakultnej nemocnice v Kodani zistili niečo prevratné. Tvrdia, že ženy, ktoré denne vypijú pohárik vína, majú väčšiu šancu otehotnieť ako stopercentné abstinentky. Je to vraj spôsobené tým, že víno nás v malých dávkach ochráni pred infekčnými ochoreniami, ktoré znižujú plodnosť. Naopak, muži, ktorí alkoholu holdujú až príliš, majú s potenciou veľké problémy.  

Priberáte po víne?

To, že obľúbené mladé ružové víno je “diétnejšie” ako miešaný drink či pivo už zrejme viete. Ale vedeli ste, že víno napomáha chudnutiu? To aspoň tvrdia vedci z nemeckej univerzity v Hohenheime, ktorí zverejnili kontroverznú štúdiu o blahodarných účinkoch bieleho vína na našu líniu. Na základe svojich zistení sú presvedčení o tom, že ak skombinujeme biele víno sladké, suché alebo polosladké s vhodnou stravou, naše chudnutie sa vďaka tomu urýchli. Dietológovia sú však k týmto tvrdeniam pomerne skeptickí.

Ale vy si pohárik bieleho dať napriek tomu môžete, však?

Autorské právo: rostislavsedlacek / 123RF Reklamní fotografie

Share this article

Facebook Comments