Prestávajú vám radiátory či ohrievače slúžiť? Ste na správnej adrese, poradíme vám, kedy sa oplatí vykurovacie telesá vymeniť a ako sa pri kúpe či inštalácii nepomýliť.

Bez vykurovacích telies, teda radiátorov a rôznych ohrievačov, by sme slovenské tuhé zimy len ťažko prežili. Pravdou však je, že väčšina z nás si vykurovacie telesá začne všímať, až keď s nimi nie je niečo v poriadku. Čím staršie vykurovacie telesá doma máme, tým menej sú výkonné a účinné. Zároveň toho pre dobré fungovanie spotrebujú oveľa viac, či už je reč o tepelných čerpadlách alebo kondenzačných kotloch.

Kedy sa oplatí vymeniť radiátor?

Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ sa vykurovacím telesám viditeľne znížil výkon, nad výmenou by ste nemali dlho uvažovať. Spozornieť by ste mali aj vtedy, ak sa na radiátoroch či ohrievačoch objaví hrdza, ktorá je rozsiahla a nedá sa odstrániť. Korózia je pomerne bežným javom na starších telesách umiestnených vo vlhkých miestnostiach, akými sú kúpeľňa alebo kuchyňa.

Časom by takto skorodované vykurovacie telesá mohli začať prepúšťať dnu vzduch a von zase vodu. Mnohých od výmeny odrádza aj finančný aspekt, odborníci však upozorňujú, že ponechávaním starých radiátorov a ohrievačov ušetriť vôbec nemusíte, práve naopak. Zastarané konštrukcie totiž nemusia zodpovedať moderným štandardom pri inštalovaní nových kotlov či tepelných čerpadiel, čo sa odrazí na vyšších prívodných teplotách a v konečnom dôsledku aj na zvýšených nákladoch na vykurovanie.

Nekompromisnú revíziu by vykurovacie telesá mali absolvovať aj vtedy, ak plánujete vykonať nové opatrenia zamerané na zvýšenie energetickej úspornosti, napríklad vo forme tepelnej izolácie strechy a stien. Pri znížení spotreby tepla sa pravdepodobne pre vás stanú veľké a masívne radiátory zbytočné a finančne nevýhodné. Je len na vás, po akom type vykurovacieho telesa siahnete. Pri výbere a inštalácii by ste sa však mali držať niekoľkých základných pravidiel, ktoré vám ušetria čas a peniaze.

Jednoduché pravidlá pri výmene

Najvyužívanejším vykurovacím telesom je radiátor, v minulosti vyrábaný ako článkový (rebrový), dnes sa v domácnostiach nachádza najmä vo forme rozmerných dosiek, z ktorých sála do miestnosti teplo. Pre všetky typy radiátorov platí, že by sa mali umiestňovať z vonkajšej strany miestnosti a pod okno, ideálne je, ak radiátorom pokryjete celú jeho šírku. Ak je priestor medzi podlahou a oknom zastavaný, využiť môžete napríklad mobilné radiátory, ktoré sú zväčša na kolieskach a ich presun z miestnosti do miestnosti je preto bezproblémový.

Na čo by ste ale nemali zabudnúť, je správna izolácia. Pod okno, čiže na stenu za radiátorom, namontujte tzv. odrážač tepla vo forme izolačného panela alebo fólie. Ide o plochú oceľovú konštrukciu, ktorá teplo z radiátora nepohltí, ale ho vďaka svojim vlastnostiam odrazí naspäť do miestnosti. Niektorí ľudia na tento účel využívajú alobal, takto po domácky vyrobená pomôcka však vôbec nie je taká efektívna ako spomínané izolačné fólie.

Veľmi populárnym vykurovacím telesom sú aj elektrické krby, ktoré podľa výkonu môžete použiť buď ako vedľajší, alebo ako hlavný zdroj tepla.

Ako vyhriať kúpeľňu?

Jedinou výnimkou čo do inštalácie vykurovacích telies je kúpeľňa. V mnohých prípadoch sa v nej ani okno nenachádza, a keď aj áno, tak je zväčša umiestnené v hornej časti steny. Druhým aspektom je priestor, ktorého je zvyčajne v kúpeľni nedostatok. V súčasnosti je veľmi populárny rúrkový radiátor, ktorý sa inštaluje vertikálne a slúži aj ako sušič uterákov. Ďalej sú v domácnostiach využívané rôzne mobilné vykurovacie telesá (konvektory, ohrievače s ventilátorom), pri ktorých platí to isté ako pri pevných radiátoroch. K stene však neumiestňujte ohrevné zdroje fungujúce na olej, lebo by na nej mohli zanechať fľaky, radšej ich položte do stredu miestnosti. Mobilné zariadenie používajte len ako doplnok k hlavnému zdroju vykurovania, sú totiž nesmierne náročné na spotrebu energie.

Zohrejte sa aj na terase

Vykurovacie telesá však nemusíte využiť len v interiéri, ako zdroj tepla poslúžia napríklad aj na terase pri jesennej grilovačke. Hitom sú závesné ohrievače, ktoré stačí nainštalovať na strop. Nielenže vám poskytnú príjemné teplo, zároveň pôsobia ako zaujímavý módny doplnok. Ak strechu na terase nemáte, podobný efekt dosiahnete lampovým ohrievačom. Efektívne sú aj prenosné teplovzdušné ohrievače s ventilátorom, výhodou ktorých je, že takmer okamžite produkujú silné teplo.

Inštaláciu prenechajte odborníkom

Ak ste sa rozhodli pre výmenu vykurovacích telies, máte niekoľko možností. Buď sa obrátite na odborníka či firmu, alebo si pomôžete svojpomocne. Pokiaľ však nie ste vyškolený inštalatér, radšej vyhľadajte profesionálov. Výmena totiž zahŕňa vypustenie vykurovacieho telesa, jeho demontáž a inštaláciu, čo pre laika nemusí byť jednoduchou záležitosťou. V niektorých prípadoch vám firmy pomôžu len s montážou, v iných vám ponúknu kompletné služby a pomoc s výberom vykurovacích telies.

Share this article

Facebook Comments