Renovujete alebo staviate? Zásadnou otázkou v oboch prípadoch je skôr či neskôr aj strecha, presnejšie z čoho bude zhotovená strešná krytina. Je lepšia betónová strešná krytina, pálená škridla alebo strecha plechová?

Pálené verzus betónové škridle

Väčšina ľudí uvažuje nad dvoma typmi krytiny. „Dať si betónovú alebo klasickú pálenú škridlu? Ktorá je lepšia, ktorá sa mi hodí viac?“ Ešte prv, ako obehnete všetky stavebniny v okolí, prečítajte si, aký je základný rozdiel medzi betónovou a pálenou škridlou.

Keramická, respektíve pálená krytina sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči nepriaznivým poveternostným vplyvom. Je tiež  veľmi pevná, čo oceníte najmä v čase trvalej a veľkej snehovej pokrývky na Vašej streche.

Devízou pálenej škridly je i to, že je zhotovená výlučne z prírodných materiálov, t.j. z hliny, takže neškodí nášmu zdraviu. Naviac je overená rokmi a skúsenosťami našich predkov, čo tiež dosť zaváži. V neposlednom rade láka aj široký výber pálených škridiel, keďže v ponuke sú krytiny v rôznych farbách i v rozmanitých tvarových prevedeniach. Farebne sú pálené krytiny veľmi stále, sú nehorľavé a trvácne. Toto všetko Vás možno presvedčí, prečo je pálená krytina tým pravým pre Vašu strechu.

Betónová krytina a jej najväčšie výhody

Ak stále váhate, možno by stála za zmienku aj krytina betónová. Každá poctivo urobená rekonštrukcia strechy si totiž vyžaduje zodpovedný prístup a dlhšie zvažovanie či porovnávanie. Hodí sa Vám teda viac škridla pálená či betónová?

Vo všeobecnosti platí,  že betónová škridla disponuje podobnými vlastnosťami ako pálená krytina. Sú rovnako odolné voči výkyvom počasia, mrazuvzdorné, farebne a tvarovo stále a môžu sa „pochváliť“ dlhou životnosťou často presahujúcou aj sto rokov. Zhotovené sú z prírodných materiálov, keďže betónovú strešnú krytinu tvorí zmes vody, piesku a kameňa.

Z vyššie spomenutých vlastností oboch typov krytiny jasne vyplýva, že medzi nimi nie sú žiadne výraznejšie kvalitatívne rozdiely. Istý rozdiel je akurát v hmotnosti, betónová krytina je ťažšia ako škridla pálená a tiež sa zvyčajne vyrába vo väčších rozmeroch, čo o čosi znižuje spotrebu kusov na m2.

Betónová a keramická krytina sú si skrátka veľmi podobné. Čo  teda v konečnom dôsledku rozhodne? No predsa Váš vkus i cena krytiny. Najmä sa však rozhodnite správne, nech už si vyberiete akúkoľvek krytinu.

 

Facebook Comments