shutterstock_392349751Nie nadarmo sa vraví, že dobrý sused je lepší ako rodina. Pretože mať korektné vzťahy so susedmi je niekedy naozaj beh na dlhé trate. Častou príčinou problémov v susedských vzťahoch býva strata súkromia. Pocit straty súkromia môže mať sused v prípade, že si chcete inštalovať okná s výhľadom do jeho dvora. Niekto s tým môže súhlasiť, iný zas nie. Čo však v prípade, že vám sused súhlas na takéto okná udelí, no po čase sa odsťahuje?

Kedy môžete mať s oknami problém?

Aj takéto situácie život prináša. Predstavte si, že potrebujete okno smerom do susedovho dvora inštalovať. Sused vám to dovolí a naďalej sú vaše vzťahy v poriadku. No po čase sa sused odsťahuje a novým vlastníkom jeho domu vaše okno začne prekážať. To môže byť problém! Hlavne v prípade, ak ste okno osadili takpovediac „načierno“ a bez stavebného povolenia. Nový vlastník vám môže poriadne zavariť. Ako?

Stačí, ak navštívi príslušný stavebný úrad a povypytuje sa na to, či ste pred osadením svojho okna do susedovho dvora absolvovali stavebné konanie a či ste na takéto okno dostali stavebné povolenie. Ak nie, stavebný úrad vám môže nielenže napariť pokutu, ale aj prikázať, aby ste toto okno odstránili.

Ako sa vyvarovať budúcim problémom s oknami do susedovho dvora

To, že vám sused dá pri poháriku súhlas osadiť okno smerom do jeho dvora, je síce pekné. No ak to nemáte na papieri, nič vám to nepomôže! Sused si to po ďalších dvoch pohárikoch môže jednoducho rozmyslieť. Alebo, ako sme spomínali už v úvode, sa sused odsťahuje a noví vlastníci jeho domu veru okno tolerovať nebudú. Preto si všetko vybavte v súlade so zákonom. Vybavte si stavebné povolenie a na úrad pozvite aj suseda, aby mal možnosť sa vyjadriť. Tak sa vyhnete problémom. A ak by sused náhodou dom predával, noví záujemcovia budú musieť tento stav buď akceptovať alebo sa jednoducho poobzerať po inom dome.

 

Facebook Comments