Ako sa cítiť v kancelárii príjemne a zároveň produktívne? U niekoho zaberie päť silných káv denne, iní uprednostnia nehlučný priestor. Čo však funguje všeobecne, je zariadiť si kanceláriu v súlade s princípmi feng shui.

Zásady, ktoré dodržte

Feng shui, to nie je posledný módny trend, to je skúsenosť overená rokmi praxe a reálnymi výsledkami. Orientáciu a rozmiestnenie prvkov v interiéri by tak mal rešpektovať každý, kto si vyberá a zariaďuje novú kanceláriu. Čo je dôležité si všímať?

Najdôležitejšie je zvoliť vhodné miesto pre kanceláriu, následne je treba vybrať vyhovujúce umiestenie a orientáciu vstupných dverí do kancelárie a dôraz klaďte aj na zasadací poriadok osôb pracujúcich v priestoroch kancelárie.

Kritérium využitia priestoru je snáď najrozhodujúcejšie. Celý priestor predeľujú steny, ktoré feng shui radí vymalovať vo farbách piatich prvkov, t.j. vo farbách dreva, ohňa, zeme, kovov a vody. Ideálne sú odtiene béžovej, obľúbené sú aj svetložlté a svetlozelené farby.

Druhým kritériom je človek, ktorý bude v danom priestore pracovať. Manažérom sa odporúča mať ich praktické pracovné stoly čo najďalej od vchodových dverí a tiež prihliadať na orientáciu týchto dverí. Pohodlné kancelárske kreslo by malo byť zasa umiestnené tak, aby bolo z neho vidieť na dvere a ideálne aj na väčší priestor celej kancelárie.

2_30792Zariadenie kancelárie

Čo je skutočne dôležité pre zvýšenie výkonnosti v kancelárii, či už ide o šéfa alebo radových zamestnancov, je  vyvážený pracovný stôl. Vyvážený v zmysle rozdelenia na pracovnú časť a pasívnu, odkladaciu oblasť. Všetky veci, ktoré nepoužívate dennodenne, by mali byť uložené v zásuvkách stola. Pozor však na kopy papierov a neporiadok v kancelárii, pôsobí to totiž podobne ako stena pred stolom – brzdí to tok energie. Vyhýbajte sa tiež stolom v tvare L alebo U a pokiaľ ide o štandardné konferenčné stoličky, ktoré sú v kancelárii doslova nevyhnutnosťou, nech majú vždy vyššie pohodlné operadlo. Pre kancelárky nábytok sa odporúča zvoliť čierna alebo antracitová farba.

 

Inšpirovali sme Vás? Vyskúšate uplatniť zásady feng shui aj u Vás v práci? Držíme prsty, aby ste aj vďaka správne rozmiestnenému kancelárskemu nábytku podávali lepšie pracovné výkony.

 

 

 

Facebook Comments