Miesto, kde vykonávame svoju prácu, má obrovský vplyv na to, ako budeme pracovať. Ovplyvňuje mieru sústredenia a celkovú produktívnosť. To znamená, že moderná kancelária, domáca alebo firemná, by mala spĺňať určité pravidlá. Ak chcete vedieť viac o tom, ako prinášať lepšie výsledky vďaka kancelárskemu dizajnu, čítajte ďalej.

Prirodzené prostredie

Najvýznamnejším faktorom pri určovaní schopnosti produktivity v kancelárskych priestoroch je prirodzené prostredie. V praxi to znamená, že by sme sa mali obklopiť vecami, ktoré máme radi a cítime sa vďaka nim príjemne. Dobre navrhnutá kancelária môže zvýšiť pracovný výkon až o 20 %. Až polovica opýtaných zamestnávateľov však nepovažuje konštrukčné riešenie pracoviska za dobrú investíciu pre podnik. Preto môžeme vidieť kancelárie v mnohých podnikoch naozaj v žalostnom stave. V prípade, že patríte medzi osoby, ktoré by to chceli zmeniť, nechajte sa inšpirovať našimi radami.

Osvetlenie

Majte na pamäti, že jedným z najdôležitejších faktorov pri zariaďovaní kancelárie je práve osvetlenie. Dokáže totiž udržať pracovníkov sústredených a inšpirovať ich k tvoreniu. Ak je ale zvolené nesprávne, efekt je presne opačný. Aj napriek tejto skutočnosť ide o jeden z najviac prehliadaných aspektov, do ktorého podniky takmer nič neinvestujú. Tzv. kúpeľňové osvetlenie môže spôsobiť ospalosť, únavu očí, bolesti hlavy a podráždenosť. Tmavé priestory vysielajú depresívnu náladu. Ak to bude potrebné, prineste si vlastnú lampu. Pokiaľ pracujete doma (no možno aj vo firme), otvorte okná a dvere, aby do miestnosti prúdilo prirodzené svetlo. Akonáhle je vonku zamračené alebo sa zvečerieva, ihneď si k práci posvieťte.

Stoličky a stôl

Ak ste už niekedy sedeli za pracovným stolom a neustále prerušovali prácu kvôli nastavovaniu či nepohodliu, určite nám dáte za pravdu, že voľbe stola a stoličky treba prikladať náležitú vážnosť. Je dôležité, aby ste sa v pracovnom prostredí cítili nielen komfortne, ale musíte dbať aj na zdravie svojho tela. Svoju rolu dokáže schopne zohrať aj lacný kancelársky nábytok, no netreba zabúdať na pár jednoduchých pravidiel. Oči by mali byť od obrazovky počítača 60 až 80 centimetrov. Horný okraj monitora by mal byť nižšie alebo na úrovní očí. Nohy by mali spočívať na podlahe alebo na špeciálnej podložke. Čo sa týka stoličky, tlak na dolnú časť chrbta by mal byť minimálny. Nastavte ju tak, aby podporovala správne držanie tela. Ak je stolička nízka (a inak to nejde), chrbticu či zadok podoprite vankúšmi.

Poriadok

Hoci sa Vám zdá, že neporiadok v kancelárii má svoje opodstatnenie a je prejavom Vašej kreativity, musíme Vás vyviesť z omylu. Chaos nie je dobrý pre produktívnu a sústredenú prácu. Desať minút pred prácou alebo po nej zorganizujte všetko vo svojom zornom poli. Vyhoďte, čo nebudete potrebovať, aby Vás to neskôr nerušilo.

Farby

Farby okolo nás majú veľký vplyv na našu náladu a mozgové funkcie. To sa ďalej odrazí na našej fyzickej aj emocionálnej odozve. Výber správnych farieb pre pracovný priestor môže ovplyvniť celkový výkon a pracovné nasadenie. Napríklad taká modrá sa do kancelárie neodporúča. Na spríjemnenie priestoru môžete použiť aj pohľadnice, výstrižky z časopisu, fotografie alebo tapety.

Izbová teplota

Väčšina kancelárií udržuje teplotu okolo 20 stupňov Celzia. Ukázalo sa však, že táto teplota nemusí byť pre udržanie produktivity najvhodnejšia. Vedci sa domnievajú, že produktivitu podporuje teplejšie prostredie. Preto si môžete cez kancelárske kreslá do pracovne prehodiť deku alebo prikrývku. Pokojne si tiež prikúrte. Ak je vonku teplejšie ako vo vnútri, otvorte okná. V chladných mesiacoch si vezmite teplejší sveter a vyhrievanie na nohy. Takéto pomôcky okrem iného evokujú pocit domova, čo nás dokáže uvoľniť a zbaviť stresu.

Vôňa

Rovnako ako farba priestoru, našu náladu dokáže ovplyvniť aj vôňa. Zvážte preto aplikovanie nejakej vône do svojho pracovného priestoru. Čo takto sviežosť jari? Myseľ sa dostane vďaka nej do centra pozornosti. Vôňa borovice zvyšuje bdelosť, škorica zlepšuje sústredenosť, levanduľa pomáha relaxovať, mäta uvoľňuje a zlepšuje náladu. Pre pozdvihnutie elánu sa javí ako vhodná aj vôňa citrusu. Noste éterické oleje v taške alebo ich skladujte v pracovnom stolíku. Keď zatúžite po osviežení, stačí kvapnúť pár kvapiek na vreckovku alebo vatový tampón. Ideálnym riešením sú aj bylinky.

Úroveň hluku a kvalita vzduchu

Hladina hluku v pracovnom prostredí sa môže výrazne líšiť v závislosti na veľkosti pracovného tímu, kancelárskeho dizajnu či firemnej kultúry. Hluk okolo nás ovplyvňuje našu schopnosť plniť úlohy. Okrem iného môže tiež viesť k zvýšeniu hladiny stresu. Ak nejde hluk eliminovať inak, odporúčame slúchadlá, do ktorých si môžete pustiť príjemnú hudbu. Kvalita vzduchu stojí taktiež za našou schopnosťou sústrediť sa a jasne myslieť. Navrhnite inštaláciu vzduchových filtrov, veľa vetrajte a v kancelárii umiestnite rastliny. Aj tie sú totiž skvelé na filtrovanie vzduchu. Moderné kancelárie preferujú EKO dizajn, možno by ste sa preto mohli uberať aj týmto smerom.

Veríme, že aj vďaka našim radám dokážete zútulniť svoje pracovné prostredie tak, aby ste sa nielen cítili dobre, ale tiež vydávali výkon, ktorý ohromí. Držíme palce!

Autorské právo: terex / 123RF Reklamní fotografie

Facebook Comments