Dvere v interiéri sú dôležitou súčasťou našich domovov. Plnia nielen estetickú, ale aj praktickú, či ochrannú funkciu. Preto je dôležité pri ich nákupe zvážiť viacero faktorov. My si dnes povieme, na čo by ste pri ich výbere nemali zabudnúť.
Zmerajte rozmer zárubne
Pred samotným výberom dverí je dôležité poznať rozmery zárubne. Keďže interiérové dvere majú rôzne rozmery, ku každému z nich sa môže viazať originálny dizajn. Ak ešte nemáte osadené zárubne v miestnosti ako práčovňa alebo kúpeľna, pravdepodobne tam budete chcieť nainštalovať práčku. Tá však môže mať šírku 70 centimetrov, zatiaľ čo vaša zárubňa iba 60 centimetrov. Preto sa oplatí premyslieť si vybavenie miestnosti vopred a predísť tak podobným problémom.
Pravé, či ľavé dvere?
Toto pomenovanie si ľudia pomerne často mýlia, tak to poďme zjednotiť. Pravé dvere majú pánty na pravej strane a smerom k vám sa otvárajú kľučkou na ľavej strane. Ľavé dvere majú pánty na ľavej strane a kľučku zas na opačnej, pravej strane. Tento “nepatrný” detail je veľmi dôležitý, pokiaľ si dvere objednávate osobne, bez prípadných konzultácií.
Pokiaľ ešte nemáte osadené pánty a nechcete sa príliš trápiť, či sú pre vás vhodnejšie pravé alebo ľavé dvere, zvážte aj posuvné dvere. Tie ušetria priestor, sú príjemné na používanie a v rámci dizajnu vás nečaká žiadny vynútený kompromis. Naopak, nevýhodou je posuvný mechanizmus, ktorý si žiada viac priestoru nad dverami. Tiež platí, že ak ich chcete schovať do steny, jej hrúbka musí byť minimálne 125 milimetrov.
Dizajn vs. praktickosť
Toto je problém, na ktorý zrejme natrafíte aj vy. Hlavne vtedy, ak máte malé deti alebo domácich miláčikov. Deti sa radi šantia a neraz si to môžu odniesť aj dvere. Ak zvažujete sklenené dvere, určite zvážte použitie bezpečnostného skla.
Častou variantou sú fóliované dvere. Tie sú síce lacné, no aj drobné poškodenie bude zjavné dovtedy, dokým nevymeníte celé dvere. Populárne dvere z masívu zas nepotešia svojou cenou. Rozumným kompromisom tak môžu byť laminátové dvere, ktoré sú cenovo dostupné a vyznačujú sa vyššou odolnosťou. Tento typ dverí je vhodný ako do obývacej miestnosti, tak aj do vlhkej kúpelne.
Ak vás úskalia s ratolesťami netrápia, pokojne zvážte aj biele interiérové dvere. Tie môžu byť zaujímavou kombináciou hlavne vtedy, ak budú ladiť s nábytkom. Ak sa dizajnovo bojíte experimentovať, siahnite po neutrálnejších farbách.
V rámci dizajnu interiéru bolo kedysi pravidlom, aby boli dvere tmavšie ako podlaha. Posledné roky však ukazujú, že aj porušením tohto pravidla si môžete byt alebo dom zariadiť útulne a štýlovo. Ak sa vám podarí farebne skombinovať dvere, podlahu a nábytok, vaša miestnosť môže dostať zaujímavý šmrnc.
Nezabúdajte na výber kovania
Či už si zvolíte štítové, rozetové alebo bezpečnostné kovanie, výber ostáva na vás. Myslite však na to, že kľučky majú nielen estetickú, ale aj praktickú funkciu. Pri ich výbere zvážte aj to, že sa môžu skôr poškodiť, ak nosíte na rukách prsteň. Preto je vhodné si radšej priplatiť za kvalitu materiálov, ktorá zostane zachovaná aj po rokoch.
Rozpočet je rozhodujúci
Napriek všetkým praktickým a dizajnovým požiadavkám môže byť rozhodujúci rozpočet. Najlacnejšie kusy dverí začínajú na sume 200 eur. Za rozumný kompromis si priplatíte o stovku – dve viac. Pokiaľ máte špecifické nároky, cena môže presiahnuť aj 1000 eur. Pri objednávaní dverí vždy skontrolujte, či je v cene aj kovanie.
Rovnako vám, v rámci cenovej ponuky, môžu prísť odborníci odmerať rozmery zárubne. Ak si nie ste istý s výberom, prípadne osadením, nechajte si poradiť od skúsenejších. Dlhodobá investícia, akou je kupovanie dverí tak môže byť ešte efektívnejšia.
Všetky dvere zobrazené na obrázkoch nájdete tu.
Facebook Comments