Možno si poviete, že vás sa to netýka. Keď sa pri rannej hygiene pozriete do zrkadla na svoj úsmev, ste spokojný. Ale pozor! To, že nemáte viditeľné problémy so zubami neznamená, že problém nemáte vôbec. Väčšina populácie totiž trpí ochorením, ktoré sa na začiatku prejavuje bez akýchkoľvek vizuálnych znakov. Jedná sa o ľahšiu formu zápalu ďasien, o tzv. gingivitídu. Je dôležité prvé príznaky tejto zákernej choroby nepodceňovať a navštíviť čo najskôr odborníka. 

Čo je paradentóza?

Paradentóza, ktorá je známa aj ako periodontitída, je jedným z najčastejších problémov so zubami. K tejto nepríjemnej chorobe dochádza vtedy, keď sú postihnuté tkanivá – periodontium, obklopujúce a podporujúce zuby.

Ak sa tento stav nelieči, môže dôjsť až k vypadávaniu zubov. Toto ochorenie väčšinou vzniká kvôli nedostatku správnej dentálnej hygieny, čo pomáha baktériám priľnúť k zubu a tie následne ohrozujú aj ďasná okolo neho.

Čo je to gingivitída a aké sú jej príznaky?

Pojmom gingivitída sa označujú počiatočné problémy s ďasnami. Je ťažko pozorovateľná, preto je dôležité všimnúť si jej prvé príznaky a začať čo najskôr s liečbou. Vďaka tomu sa ochránite pred ďalšími, komplikovanejšími problémami.

Ak sa toto ochorenie ďasien nepodchytí včas a následne nelieči, z tejto nevinnej zdravotnej komplikácie môže vzniknúť paradentóza, ktorá spôsobuje vypadávanie zubov u dospelých. Ak zistíte, že máte príznaky gingivitídy, stačí navštíviť odborníka, ktorý vám poradí ako sa správne starať o svoj chrup a ďasná. Pokiaľ budete odporúčania poctivo dodržiavať, ochorenia sa zbavíte úplne.

Príznaky gingivitídy

  • boľavé a zapálené ďasná
  • citlivosť a krvácanie ďasien pri čistení zubov
  • brnenie a nepríjemný tlak na zuby pri hryzení tvrdých potravín
  • vytvorenie zubného kameňa okolo ďasien na zuboch
  • ustupovanie ďasien a obnažovanie krčkov

Vyhnite sa operácii a trvalým následkom správnou ústnou hygienou.

Najčastejšie príčiny vzniku paradentózy

Parodontitídu spôsobuje prevažne zlá ústna hygiena. Ústna dutina je plná baktérií, a to nielen telu prospešných, ale aj tých škodlivých. Škodlivé baktérie sa do našich úst dostávajú prevažne vďaka jedlu, ktoré sa ukladá do medzizubných priestorov a tam pomaly hnije. Takže, ak si pravidelne a dôkladne nečistíte zuby, stane sa táto hnijúca potrava hniezdom pre baktérie, ktoré vám dokážu v ústach narobiť skutočnú paseku.

Okrem toho, že sa baktérie začnú rozširovať po zuboch a ďasnách, vytvárajú na zuboch povlak, ktorý sa postupom času zmení na zubný kameň. Profitujú vďaka zvyškom potravy a množia sa na zuboch, v medzizubnom priestore a na ďasnách. Následne dochádza k zápalu ďasien a odhaľovaniu zubného krčka, vznikajú príznaky zápalu zubného koreňa, čo môže končiť až vypadnutím zubu.

Okrem zlej ústnej hygieny, paradentózu spôsobuje aj zlý zdravotný štýl. Mali by ste sa vyvarovať nadmernej konzumácii alkoholu, fajčeniu a veľkej konzumácii nezdravých sacharidov.

Toto ochorenie však nemusí spôsobovať len zlý životný štýl. V niektorých prípadoch za to môžu aj choroby, ktoré majú vplyv na zdravie zubov a ďasien. Napríklad reflux, bulímia či iné problémy s trávením.

Predchádzajte aj prvým príznakom parodontitídy

V prvom rade dbajte na dôkladnú a správnu ústnu hygienu. Pravidelne si meňte kefky a ak vám to financie dovoľujú, snažte sa kupovať kefky vyššej kvality. Síce sú drahšie, ale zubár ešte viac. Okrem čistenia zubov klasickou kefkou, je dôležité čistiť aj ďasná, jazyk a medzizubné priestory. Na čistenie jazyka a celkovú dezinfekciu ústnej dutiny je najvhodnejšia ústna voda. Na medzizubné priestory používajte kvalitné medzizubné kefky.

Ak na povrchu zubov vidíte náznak zubného kameňa, navštívte dentálnu hygienu. Dentálna hygiena sa odporúča najmenej raz do roka, ale ideálne je, keď na ňu chodíte dvakrát ročne. Okrem návštevy dentálneho hygienika navštevujte pravidelne aj svojho zubára.

Investujte do kvalitných prostriedkov na ústnu hygienu. Zdroj: Philips.sk

Liečba paradentózy

Liečba paradentózy je možná dvoma spôsobmi. Záleží v akom štádiu paradentóza je. Liečba prvým spôsobom sa týka pacientov, ktorí majú paradentózu v počiatočnom štádiu.

Prvá, tzv. konzervatívna liečba prebieha tak, že odborník poskytne inštruktáž k správnej ústnej hygiene a následne odstráni zubný povlak a kameň, a to nielen nad ďasnami, ale aj pod nimi. Pri paradentóze sa v ďasnách nachádzajú vrecká, ktoré spôsobujú úbytok kostí a väzív.

Druhý spôsob odstránenia je chirurgický a týka sa pacientov v pokročilom štádiu ochorenia. Chirurgická liečba paradentózy prichádza na rad, keď sú vrecká veľmi hlboko, alebo choroba pripravila pacienta o veľké množstvo kostného lôžka. Z týchto dôvodov sa musí chirurgicky ďasno odklopiť od zubu a postihnuté miesta vyčistiť.

Po liečbe pacienta čaká doživotná kontrola ďasien a kostí, a preto je dobré sa tejto chorobe preventívne vyvarovať. Stačí venovať svojim zubom pár minút denne, aby ste si nenavodili problémy, ktoré vás budú sprevádzať celý život.

Share this article

Facebook Comments