Každé euro naviac sa hodí. S týmto tvrdením budú súhlasiť asi všetci, bez ohľadu na ich majetkové pomery. Hoci sa to nezdá, ušetriť nejaké tie finančné prostriedky sa dá aj pri chode domácnosti.

 

Svieťte rozumne

Energie hýbu svetom a, povedzme si pravdu, aj rodinným rozpočtom. Ekonomické správanie sa vyplatí aj pri obyčajnom svietení. Používajte úsporné žiarovky, ktoré sú schopné aj pri menšom výkone vyprodukovať svetlo porovnateľné s výkonnejšími „starými“ žiarovkami. No nesvieťte zbytočne. Zažaté svetlo v miestnosti, v ktorej nikto nie je, to je vskutku zbytočný prepych.

 

jedalenske-stoly2Nábytok – najmä účelný

Trendom v modernom bývaní sú jednoduché a čisté línie. Pokiaľ na túto módu reflektujete aj vy, bude to dobré aj pre váš rozpočet. Vyzdobiť kus nábytku stojí istú námahu, ktorú v konečnom dôsledku zaplatí spotrebiteľ – teda vy. Pritom jednoduchá, ladná skriňa spraví rovnaký úžitok ako tá prečačkaná. Aj pozlátený stôl bude stále len stolom, žiadnu funkciu navyše od neho nečakajte. Lacné jedálenské stoly sú ďalšou možnosťou, ako získať spoľahlivý kus nábytku a ušetriť.

 

Ako správne prať

Pranie je ďalšou z bežných domácich činností, na ktorej sa dá ušetriť. Pranie na 90 °C nie je nutné, vyvariť práčku pri tejto teplote sa oplatí nanajvýš raz za mesiac, kvôli dezinfekcii. Šetrite aj s pracími prostriedkami a neperte s väčším množstvom, ako doporučuje výrobca. Prostriedok v takomto prípade stráca účinnosť a môže sa stať, že po praní ostane na oblečení. Vy tak budete musieť stráviť ďalší čas pri jeho prepraní.

 

Žite podľa svojich možností

Na záver trochu moralizovania, ale túto radu si neodpustíme: Nežite na dlh! Prispôsobte životný štandard financiám, ktoré ste schopní získať. Šetriť sa dá aj tým, že si nebudete požičiavať. Často sa stáva, že jednou pôžičkou to začne a mnohými exekúciami končí. A dostať sa z takejto finančnej špirály nie je ľahké. Niekedy na to nestačí ani jeden život.

Share this article

Facebook Comments