Hoci rebrík má doma takmer každý z nás, pri jeho používaní by sme mali všetci do jedného dodržiavať povinnosti a nariadenia. Vďaka nim bude jeho užívanie bezpečné a predídeme tak zbytočným zraneniam. Toto je pár dobrých tipov.

O manipulácii s ním hovorí aj zákon

Rebríky sú nástrojmi, ktoré sa používajú pri rôznych pracovných činnostiach, menších alebo pomocných úlohách. Nikdy by sme nemali podceňovať požiadavky na jeho bezpečné užívanie, o ktorých hovorí aj nariadenie vlády č. 392/2006. Rebríky podľa neho musia byť umiestnené tak, aby užívateľovi zabezpečovali riadnu stabilitu. Okrem toho sa musia vždy za každých okolností postaviť na pevný, nepohyblivý a stabilný podklad tak, aby boli jeho priečky vodorovné. Špeciálnym prípadom sú závesné rebríky, ktoré sa musia pripevniť bezpečne bez toho, aby mali možnosť posúvania sa alebo rozkolísania. Nikdy by sa nemalo stať, že by sa mohol rebrík pošmyknúť, čomu môžeme predchádzať zaistením ich dolných alebo horných koncov pomocou protišmykového prostriedku. Veľmi dôležitým parametrom je aj dĺžka rebríka, ktorá musí postačovať na prístup k plošine. Výsuvné a skladacie rebríky sú výnimočné v tom, že pri ich používaní sa musí zabrániť pohybu jednotlivých častí. V prípade mobilných rebríkov ich musíme zabezpečiť proti pohybu ešte skôr, ako na ne vystúpime. Podstatné je používať ich tak, aby sa človek mohol vždy bezpečne držať a na ňom stáť.

Dôležité sú nielen pokyny podľa zákona, ale aj odporúčania odborníkov

Odborníci sa zhodujú v niekoľkých odporúčaniach, ktoré by sme mali pri práci s rebríkom dodržiavať. Jedným z nich je, že nie je vhodné vyliezať na rebrík dlhší ako 20 metrov. Pred prvým používaním by sme si mali preštudovať návod na použitie, ktorý býva umiestnený priamo na výrobku alebo je súčasťou katalógového listu. Ak máte kovový rebrík, určite sa s ním vyhýbajte blízkosti elektrického vedenia alebo miestu, kde môže prísť rebrík do styku s elektrickou energiou. Základným pravidlom je aj nemaľovanie rebríka farbou, čo môže spôsobiť trhliny alebo iné poškodenia. Ak ho chcete upraviť, lepšie je použiť priehľadný lak. Pred každým vstupom na neho sa uistite, že je čistý a suchý, pretože inak môže dôjsť k pošmyknutiu a veľmi nepeknému úrazu. Opotrebované alebo poškodené rebríky radšej zničte a zaobstarajte si nový. Dôležité je tiež pri stúpaní po rebríku robiť to tvárou k schodom a mať ruky voľné. Držanie sa jednou rukou spolu s inými nástrojmi je veľmi nebezpečné a neprofesionálne. Ak hľadáte predajcu, kde si viete zakúpiť dobrý rebrík, pozrite si ponuku na bugy.sk. Nájdete tam rôzne druhy ako napríklad teleskopický rebrík, ale aj iný sortiment z oblasti online drogérie, kozmetiky a iných domácich pomôcok.

Share this article

Facebook Comments