Každý človek sa vyznačuje svojou špecifickou vôňou a výnimku nepredstavujú ani intímne partie. Spozornieť by sme mali, keď sa objaví zápach, ktorý môže signalizovať celú radu intímnych komplikácií. Hoci najčastejšie sa hovorí o rybom či hnilobnom zápachu, zápach z penisu môže mať množstvo podôb, pomocou ktorých je možné zistiť, o aký typ zdravotného problému sa presne jedná.  

Dôvody, kvôli ktorým zápach penisu vzniká

Za zápachom penisu sa môže skrývať celá rada možných dôvodov. Na samom začiatku zvyčajne stojí nedostatočná hygiena. Teplé prostredie v spodnej bielizni v kombinácii s odumretými kožnými bunkami predstavuje ideálne podmienky pre rast a množenie baktérií. Ich činnosťou vznikajú nepríjemné pachy. Nedostatočná hygiena ešte viac posilňuje vznik zápachu penisu. 

 Mykóza ako príčina zápachu 

Nedostatočná hygiena penisu môže prerásť do závažnejšieho problému. Reč je o mykóze. Mykóza predstavuje infekciu vyvolanú hubovitými mikroorganizmami. Najčastejšie sa stretávame s mykózou vyvolanú kvasinkami. Tento typ mykózy označujeme ako kandidóza. Rozšírená je mykóza žaluďa i mykóza predkožky – obe sa prejavujú svrbením, pálením, vznikom začervenania, charakteristickým bielym výtokom tvarohovej konzistencie a v neposlednom rade i zápachom penisu. Mykóza môže byť vyvolaná nedostatočnou hygienou, ale i oslabením imunity či dokonca pohlavným ochorením. 

Nechránený pohlavný styk môže byť rovnako dôvodom vzniku zápachu z penisu. V predkožkovom vaku vďaka vhodným podmienkam pre rast a množenie často dochádza k nekontrolovateľnému rozmnoženiu baktérií. V prípade dlhotrvajúceho a opakovaného problému so zápachom penisu je potrebné vyhľadať pomoc skúseného urológa. 

 Ako sa zbaviť nepríjemného zápachu? 

V prípade odstránenia zápachu je vždy potrebné presne určiť dôvod, kvôli ktorému zápach vzniká. Napriek tomu existuje niekoľko tipov, ktoré Vám môžu pomôcť vyhrať svoj boj. 

 1. Stavte na precíznu intímnu hygienu 

Vo väčšine prípadov väzí problém práve v nedostatočnej intímnej hygiene. V prípade naozaj výrazného problému odporúčame umývanie penisu po každom použití toalety. Čistá spodná bielizeň každý deň je samozrejmosťou. Využiť môžete i výdobytky kozmetického priemyslu.

 2. Dlhotrvajúci problém rieši obriezka 

Predkožka predstavuje ideálne miesto pre rozmnožovanie baktérií spôsobujúcich zápach penisu. Odstránenie predkožky rieši problém zápachu z penisu a prispieva i k zníženiu prenosnosti pohlavných chorôb. Obriezka u mužov (cirkumcízia) je chirurgické odstránenie predkožky. Dnes sa o mužskej obriezke hovorí stále častejšie a tento zákrok Vám môže pomôcť natrvalo sa zbaviť nepríjemného zápachu penisu. Bežným javom je dnes už i obriezka u detí, ktorá rovnako prispieva k lepšej intímnej hygiene. 

Obriezka je jednoduchý chirurgický zákrok, z toho dôvodu je priebeh obriezky pomerne jednoduchý a nevyžaduje komplikovaný proces vyšetrení a pooperačnej starostlivosti. Samozrejme, obriezka má aj riziká. Práve preto je vhodným krokom osloviť skúseného špecialistu, ktorý dokáže obriezku vykonať bez komplikácií.

 3. Priedušné oblečenie a prírodné materiály 

V prípade výberu spodnej bielizne vždy stavte na bavlnu, ktorá je priedušná a príjemná zároveň. Naopak sa vyhnite spodnej bielizni, ktorá je vyrobená z umelých a lesklých vlákien. Možno pôsobí efektne a draho, ale na druhej strane vytvára nevhodné a nepriedušné prostredie, ktoré ešte viac prispieva k množeniu baktérií a vytváraniu zápachu penisu. 

 4. Pomôcť môže i detský púder 

Ideálne podmienky pre baktérie predstavujú vlhko a teplo. Potenie počas letných mesiacov v kombinácii s dlhými chĺpkami intímnych partií je vražednou kombináciou. Okrem odstránenia chĺpkov Vám môže pomôcť i bežne dostupný detský púder. Zabezpečí príjemnú vôňu a zároveň eliminuje vlhkosť. Výhodou je, že ho zoženie v ktorejkoľvek drogérii alebo lekárni.

 5. Vyhnite sa nesprávnym produktom na intímnu hygienu 

Dnes natrafíme na celú škálu produktov intímnej hygieny. Okamžite zabudnite na extrémne parfumované mydlá, ktoré môžu citlivú pokožku podráždiť a ešte viac prispieť k množeniu baktérií. Spoľahnite sa na produkty špeciálne určené na intímnu hygienu, alebo stavte na prírodné mydlá, ktoré sú k pokožke citlivé. Dobrým krokom je i voľba detskej kozmetiky, ktorá sa celkovo radí medzi najjemnejšie. 

 

Share this article

Facebook Comments