Rozhodli ste sa pre kúpu nového televízoru, no neviete, na základe ktorých parametrov si vybrať? V dnešnej dobe televízia nie je len také obyčajné zariadenie ako bolo v minulosti, ktoré sa zapojí do zásuvky a následne k anténe. Má omnoho širšie využitie, no to väčšina z vás určite vie. Dokážete ju pripojiť k internetu, vie prehrávať filmy z pamäťových kariet, no často sa využíva aj na hranie hier alebo počúvanie rádia. Má jednoduché ovládanie, bezproblémovú prevádzku, prakticky nulovú údržbu a široké využitie. To sú vlastnosti, ktoré sa očakávajú od každej televízie na 100%.

LCD či Plazma?

Veľkou a dôležitou otázkou je voľba technológie. Niektorí tvrdia, že LCD je dnes jediná rozumná technológia, do ktorej sa oplatí investovať. No iní tvrdia, že plazma má jednoducho lepšiu hĺbku a kvalitu obrazu, čiže rozhodnúť sa správne môže byť ozaj problém. Ten, kto požaduje ľahšiu, energeticky úspornejšiu televíziu, má voľbu jasnú – LCD. Naopak ten, kto má pocit, že mu LCD stačiť nebude a požaduje od televízie prvotriedny výkon i kvalitu, by sa mal zamerať jednoznačne na plazmu.

Kvalita farieb a rozlíšenie obrazovky

Čo sa týka samotných farieb, u LCD je kvalita príliš kolísavá. U plaziem je to o niečo lepšie a v tomto prípade sa takmer nikdy nestane, že by farby boli zlé. Nedá sa však na 100% povedať, ktorý typ televízoru má lepšie farebné prevedenie. Veľký podiel má na tom i značka, pretože u jednej sa môže vyskytovať viac druhov panelov farieb ako u tej druhej.

Pri rozlíšení je dnes jednoznačným štandardom Full HD a kupovať televíziu, ktorá ma menšie rozlíšenie už zmysel určite nemá. Samozrejme, že veľa závisí aj od toho, akú uhlopriečku ste si zvolili, keďže pri menšej obrazovke je vysoké rozlíšenie takmer zbytočné. Na druhej strane sa tento typ rozlíšenia hodí pri prezeraní webov.

 

FOTO:  © alswart / Dollar Photo Club

 

 

Share this article

Facebook Comments