Množstvo veľkých spoločností potrebuje ku svojmu podnikaniu obrovské sklady, kde sú uložené tisícky a tisícky výrobkov, materiálu či tovaru. Aj preto je veľmi dôležité, aby sklady boli efektívne, pretože od práce a rýchlosti v sklade sa odvíja plynulosť celkovej logistiky. Čo by mal urobiť majiteľ pre to, aby jeho sklad fungoval ako dobre namazaný stroj? Ovplyvňuje to niekoľko vecí, tu je ich zoznam a odporúčania.

 

Organizácia a poriadok

Základom efektívneho skladu je skvelá organizácia a poriadok. Všetko musí mať svoje presné miesto, nech sa nestávajú situácie, že skladník zmätený pobehuje po obrovskej hale a bezradne hľadá materiál, ktorý sa niekde povaľuje. Povaľuje sa len preto, že nemá svoje presné miesto. Aj preto je dôležité mať prehľadné regálové systémy, ktoré nielen poslúžia k lepšej systémovosti, ale aj maximalizujú úložný priestor v sklade. Tie najväčšie môžu byť vysoké až niekoľko desiatok metrov.

 

Manipulačná technika

Manipulačná technika je neoddeliteľnou súčasťou každého väčšieho skladu. Predĺžená ruka skladníkov, bez ktorej by boli často bezmocní. Aj preto je veľmi dôležité mať v sklade dostatok vysokozdvižných, nízkozdvižných či paletových vozíkov, ktoré sa postarajú o plynulosť skladovacieho procesu. Okrem toho musia byť v skvelom technickom stave, to znamená neustále kontroly tých najnamáhanejších častí ako reťaze, hydraulické hadice či pneumatiky. Nemusíte kontrolu ani podceniť a môže vám jeden vozík vypadnúť, preto je dobré mať nejaký v zálohe. Na toto sú ideálne lacnejšie jazdené vozíky od spoločnosti Jungheinrich.

 

Zaujímajte sa o zamestnancov

Skladníci sú srdcom skladu, ktoré do neho vlieva život a robí ho efektívnejším. Čím sú zamestnanci spokojnejší, tým je ich efektivita vyššia. Preto sa postarajte o to, aby v sklade neboli iba kovové skladové regály, ale aj kútik, kde si môžu odpočinúť a načerpať energiu. Vytvorte im oázu uprostred mora šedi. Zaujímajte sa ich názory, pýtajte sa ich na to, čo by chceli vylepšiť a robte spoločný teambuilding. Áno, aj takéto veci majú vplyv na efektivitu v sklade.

Share this article

Facebook Comments