Bulharsko…Vracia sa na výslnie našich dovolenkových destinácií. V dnešných búrlivých časoch je to kľudná destinácia, vhodná pre rodiny s deťmi, s príjemnými pieskovými plážami, teplým morom, dobrou kuchyňou. Pomaly ale iste sa zbavuje nálepky zastaralých hotelov z čias socializmu.

Väčšina hotelov je nových, veľmi dobre vybavených, s detskými kútikmi, bazénmi. A ako bonus- klasické ružové mydlo s vôňou z bulharských ruží. Keď už sme pri ružiach, je to národné bohatstvo. V obchodoch so suvenírmi nájdete ružové mydlá rôznych tvarov, pánske ružové mydlo s ružovou vodou, špongie s vôňou ruží, ružové voňavky, alebo klasický ružový olej. A tá vôňa je naozaj úžasná. Čo sa týka bulharskej kuchyne, je dosť podobná našej, tiež si môžete objednať klasické hranolky s kuracím mäskom, obohatené množstvom čerstvých šalátov zo sezónnej zeleniny, uhoriek, paradajok, papriky. No a klasikou je šopský šalát po bulharsky. Je vynikajúci a dostanete ho naozaj všade, s ich typickým syrom. Ryby sú samostatnou kapitolou. Čerstvo vylovené a pripravené naozaj nemajú chybu. Pripravte sa však na to, že spôsob obsluhovania sa líši od našich zvyklostí.

Mimo medzinárodných reštaurácií je bežné, že vám jedlo budú nosiť po jednej, či dvoch porciách v rôznom poradí. Takže kým vy čakáte, vaši spolustolovníci už možno dojedli. A nám sa vždy stalo, že ryby nám doniesli posledné. Takže kým jedna časť dojedala, ďalšia už bola pomaly zase hladná. Na požiadanie vám však jedlo prinesú naraz, aj keď nie všade. Ceny sú priaznivé a porcie sú väčšinou dostatočne veľké. Prekvapením pre nás bolo snáď len to, že ryža nie je úplne bežná príloha, ale na požiadanie nám ju uvarili. Ochutnali sme množstvo typických jedál, sladkosti, baklávu, šproty… A naozaj sme boli veľmi spokojní.

Ak hľadáte skvelú dovolenku za príjemnú cenu, Bulharsko je dobrá voľba.

Autorské právo: elisanth / 123RF Reklamní fotografie

Share this article

Facebook Comments