Kúpa a údržba auta je investíciou, ktorá sa vám v plnej miere už nikdy nevráti. Ani keď si zaobstaráte drahé a luxusné vozidlo. Všetky autá, nové i jazdené, stratia každý rok časť svojej hodnoty. Úbytok je najvýraznejší pri modeloch s vysokou štartovacou cenou. Hodnotu ojazdeného vozidla však neovplyvňuje iba meno výrobcu. Ak je číslo na tachometri príliš vysoké, auto patrí k značke s vyššou mierou kazivosti alebo vystriedalo viacero majiteľov, jeho budúcnosť je jednoznačná – cena pôjde nadol. 

Nájdu sa však aj modely, ktorých zostatková hodnota je aj po viacerých rokoch používania na dobrej úrovni. Slovenské inovačné laboratórium Aures Lab zaoberajúce sa dlhodobým monitorovaním vývoja cien automobilov na slovenskom trhu, prišlo tento rok so zaujímavým prieskumom. Zostavili rebríček hodnotovo najstabilnejších a i najmenej oceňovaných vozidiel.  Márne by ste v ňom ale hľadali ojazdené vozidlá značky BMW či Mercedes. Na Slovensku víťazia klasiky. 

Autá s najlepšou a najhoršou zostatkovou hodnotou

Prvé priečky rebríčka patria populárnej klasike. Autá značky Škoda, Volkswagen a Toyota stratia po piatich rokoch používania na cene najmenej. Ich trhová hodnota je dlhodobo na vysokej úrovni, a sú tak ideálnou voľbou, ak auto plánujete v budúcnosti predať. Opačným prípadom sú vozidlá značky Citroën, Renault či Peugeot. Ani tzv. „štýlovky“ ako Mini Cooper alebo Fiat 500 si nevedú najlepšie. Na hodnote strácajú už po prvom roku používania. 

Spoločnosť Aures Labes ďalej priniesla detailnejší pohľad na 3 najpopulárnejšie kategórie motorových vozidiel u nás: 

Malé autá 

V kategórii malých vozidiel je najúspešnejšia Škoda Fabia. Za ňou nasleduje koncernovo podobný Volkswagen Polo a Toyota Yaris. Hodnota týchto modelov klesne po piatich rokoch používania najmenej. Naopak najhoršie sa umiestnili Hyundai i20, Kia Rio a Peugeot 208. 

Rodinné autá strednej triedy

Majitelia vozidiel Škoda Octavia, Volkswagen Passat a Toyota Verso sa teraz určite potešia. Práve tieto modely sa v prieskume ukázali ako najstabilnejšie spomedzi všetkých porovnávaných rodinných vozidiel strednej triedy. Naopak na chvoste sú Citroën C4 Picasso, Renault Megane Combi a Chevrolet Orlando.

SUV

Čoraz populárnejší typ vozidla u nás. Zostatkovú hodnotu medzi päťročnými autami si najlepšie držia Dacia Duster, Škoda Yeti a Volkswagen Tiguan. Na druhej strane, najväčší percentuálny rozdiel medzi cenou nového a jazdeného vozidla bol zaznamenaný u Chevroletu Captiva, Mazdy CX-7 a Jeepu Compass. Ak máte v pláne zaobstarať si Nissan X-Trail, Ford Kuga alebo Mitsubishi ASX, poobzerajte sa hlavne po ročných modeloch. Hodnota týchto SUV-ečiek totiž po roku klesne najvýraznejšie.

Dacia DusteAko to vyzerá na medzinárodnom trhu?

A aká je situácia na medzinárodnom trhu? Pomerne odlišná. Dáta nemeckej spoločnosti Schwacke, ktorá sa špecializuje na oceňovanie ojazdených vozidiel ukázali, že medzi hodnotovo najstabilnejšie patria automobilky Porsche, Land Rover a Dacia. Trhovú cenu prvých dvoch najvýraznejšie ovplyvňuje dopyt a imidž značky. Pri Dacii je to jej cenová dostupnosť.

 

 

Share this article

Facebook Comments