Suchá pokožka je pomerne častý stav kože, vyznačujúci sa nedostatkom prirodzenej vlhkosti v najvrchnejšie vrstve pokožky, epiderme. Suchá koža sa vyskytuje u mužov i žien, najmä však u starších ľudí. Prečo je to tak a čo všetko ovplyvňuje zdravie našej pokožky?

Epiderma pozostáva z lipidových a proteínových vrstiev, ktoré za normálneho stavu pomáhajú predchádzať dehydratácii kože. Ak je týchto látok v koži nedostatok, vlhkosť sa z pokožky odparuje viac, ako je zdravé. Pokožka sa stáva citlivejšou, je náchylnejšia na rôzne poškodenia a tvorbu vyrážok, vrások. Avšak už jednoduché preventívne opatrenia sú v boji so suchou pleťou veľmi účinné. Človek so suchou pokožkou by sa mal vyvarovať drsných mydiel a čistiacich prostriedkov a vsadiť na ich jemnejšie a telu prirodzenejšie ekvivalenty. Pomôže však aj pravidelná aplikácia zvlhčovačov. Následkom neošetrenej suchej pokožky môže dochádzať k bakteriálnym infekciám či zmene farby kože.

Suchá koža – výskyt

Suché miesta na pokožke sa najviac vyskytujú v oblasti dolných a horných končatín. Ich vznik má na svedomí väčšinou viacero faktorov, mnohokrát vonkajších. Stav suchej pokožky sa zhoršuje v zimnom vykurovacom období, kedy sa miestnosti v mnohých domácnostiach prekurujú a veľmi nevetrajú.

Suchosť kože však môže spôsobiť aj časté umývanie rúk a všeobecne príliš svedomitá hygiena, ale napríklad tiež lieky. Fakt, že suchá pokožka trápi najmä staršie ročníky, je spôsobený tým, že čím je človek starší, tým horšie sa jeho telo regeneruje. Pokiaľ ide o pokožku, tá postupom rokov stráca schopnosť udržiavať si prirodzenú vlhkosť a teda aj pružnosť a vitalitu.

Príznaky suchej pokožky

Kľúčovým príznakom suchej pokožky je svrbenie. Ľudia na svojom tele často nachádzajú suché, začervenané a neraz vystúpené škvrny, ktoré bývajú svrbivé. Okrem rúk je častým miestom výskytu aj brucho, členky, chodidlá a v zásade akékoľvek miesto, kde sa oblečenie trie o pokožku. Je nutné poznamenať, že svrbenie a najmä reakcie naň môžu prispieť k zhoršeniu stavu zasiahnutého miesta. Môže dôjsť k rozvoju cyklu „svrbenie-poškriabanie“ a to najmä počas spánku, kedy je vedomá kontrola človeka nad svojim telom vo všeobecnosti obmedzená. Neustále škriabanie suchých miest môže spôsobiť, že pokožka zhrubne a získa kožovitý charakter. Tento stav sprevádza výskyt drobných hrbolčekov – rán, ktoré sa po podráždení otvárajú a sú potenciálnou vstupnou bránou pre infekcie.

Ako sa starať o suchú pleť

Takže ako sa starať o suchú pokožku? Vo všeobecnosti sa odporúča nájsť a vylúčiť príčinu, zastaviť svrbenie a zabrániť dehydratácii a strate vlhkosti. Pokožke pomáhajú zvláčňujúce prostriedky – látky a prípravky, ktoré pomáhajú udržiavať vlhkosť v pokožke. Keďže za suchú pokožku vo väčšine prípadov môžu vonkajšie faktory, veľmi nápomocným pri liečbe býva vonkajšie ošetrenie, respektíve aplikácia krémov a pleťových vôd, ktoré kožný problém dostanú pod kontrolu.

Facebook Comments