Lyžiarske okuliare sú neoddeliteľnou súčasťou každého správneho lyžiara. Ochránia vaše oči proti mechanickému poškodeniu, ale i pred UV žiarením, ktoré je v zimnom období veľmi silné. Ponuka výrobcov je veľmi široká a vlastnosti jednotlivých okuliarov sa veľmi líšia.

Prečo sú lyžiarske okuliare nevyhnutné?

V prvom rade si treba uvedomiť, prečo si takéto okuliare vôbec kúpiť. Ochránia vaše oči pred chladom, hmlou či prípadným snežením. V tomto prípade sú lyžiarske okuliare nutnosťou. Okuliare tak zamedzia podráždeniu či mechanickému poškodeniu pred vetrom alebo vzduchom, a to najmä pri rýchlej jazde či odlietajúcimi kúskami ľadu počas rýchlej jazdy.

Veľkosť rámu

Veľkosť rámčeku by mala dokonale sedieť na vašej tvári. Preto je potrebné vybrať si okuliare, ktoré odpovedajú veľkosti rámu. Niektoré typy okuliarov sa vyrábajú v dvoch veľkostiach, pričom dámske modely sú pochopiteľne menšie a prispôsobené ženskej tvári. Lyžiarske okuliare teda rozdeľujeme na malé, stredne a veľké.

Zabudnite na zahmlievanie

Aby sa vám okuliare nehmlili, dôležité je vybrať si také, ktoré majú dvojité sklíčka. Tým pádom nebudete mať ani ten najmenší problém s prípadným zahmlievaním, čo veľa krát trápi mnohých lyžiarov. Obvykle bývajú v rámčeku okuliarov i otvory, ktoré slúžia ako vetracie otvory. Niektoré typy majú dokonca malé vetranie, ktoré je napojené na batériu.

Skúšajte ich zároveň s prilbou

Lyžiarske okuliare skúšame s lyžiarskou helmou, do ktorej by mali bez problémov zapadnúť, a to bez toho, aby zostala medzera medzi horným a dolným okrajom okuliarov a spodným okrajom prilby. Prilba by nemala príliš tlačiť okuliare na nos.

Lyžiarske okuliare sa samozrejme vyrábajú i v rôznych prevedeniach podľa preferencií zákazníkov. Pre dámy sú okuliare s elegantnými dámskymi dizajnmi, pre deti s malým rámčekom a pre mužov sú určené najmä väčšie okuliare s výrazným rámom.

 

FOTO:  © ZoomTeam / Dollar Photo Club

 

Share this article

Facebook Comments