Starostlivosť o topánky by mala byť samozrejmosťou v každom prípade. Či už sú to elegantné lodičky,  poľovnícka obuv alebo topánky do hôr. Realita je však často úplne opačná a o topánky sa veľa ľudí veľmi dobre nestará. Potom sa však nemôžeme diviť, ak sa ich životnosť výrazne skráti. V tomto článku sa zameriame konkrétne na to, ako vyzerá dobrá starostlivosť o turistickú obuv.

Stačí týchto 5 krokov a vydržia vám ako nové celé roky:

Dobrá kvalitná turistická obuv zvyčajne stojí celkom slušný obnos peňazí. Je preto prirodzené, že chceme, aby nám vydržala v dobrom stave celé roky. Základom je dobrá starostlivosť. Čo si pod ňou ale predstaviť? Priblížime vám ju v detailných 5 krokoch:

1.    Pravidelné čistenie

Skutočne je veľmi dôležité topánky dôkladne vyčistiť zakaždým, keď si to zaslúžia. Možno si hovoríte načo, keď sa za pár dní vydáte znova na trek a za chvíľu budú špinavé úplne rovnako. Ide však o to, že špina a blato na vrchnej látke topánok môže nepriaznivo ovplyvniť ich nepremokavosť, rovnako ako priedušnosť.

2.    Dôkladné a správne sušenie

A nemyslíme tým len sušenie potom ako ich umyjete a sú mokré. Myslíme aj sušenie zvnútra. Po každej túre je dôležité topánky dobre rozviazať a čo najviac „otvoriť“ aby mohli dýchať a tiež vybrať stielku. Zamedzí sa tak nežiadanej tvorbe plesní. Je dôležité, aby sa sušili voľne pri izbovej teplote, pretože priamy zdroj tepla (sušička, fén, priame svetlo) by na nich mohol mať nepriaznivý vplyv (popraskanie/poškodenie impregnácie/zmena farby)

3.    Ošetrovanie vhodnými prípravkami

Pred aplikáciou prípravku na špeciálnu starostlivosť je samozrejme nevyhnutné topánky umyť a vysušiť. Následne môžete použiť sprej na impregnáciu topánok, ktorým dosiahnete predĺženie ich vodeodolnosti. Na kožené topánky je výborný krém či vosk, ktorý zabraňuje predčasnému starnutiu a tiež posilňuje odpudivosť vody.

4.    Stará dobrá oprava

Ak uvidíte na vašej topánke drobný nedostatok, prasknutý šev či odlepujúcu sa podrážku, neváhajte a čo najrýchlejšie ich odneste do opravy. Malé opravy vás budú stáť skutočne minimum peňazí a vaše topánky ostanú dlho ako nové.

5.    Správne uskladnenie

Topánky skladujeme vždy čisté a suché na suchom a tmavom mieste. Ak ich plánujeme odložiť na dlhší čas, môžeme ich vypchať novinami, čím sa uistíme v zachovaní ich tvaru. Ak chceme predísť možnému zápachu, vložíme do krabice aj prírodné odvlhčovače vzduchu, ako sú napríklad čajové sáčky.

 

 

 

Share this article

Facebook Comments