Prášok na pečenie sa nájde v každej kuchyni. Ide o potrebnú ingredienciu do väčšiny zákuskov a koláčov. Vedeli ste ale, že ho môžete použiť aj inak? S práškom na pečenie sa môžete pustiť aj do veľkého upratovania alebo prania. Môžete ho pokojne použiť ako bezpečnú a lacnú náhradu drahých chemických prostriedkov.

Hlavnou účinnou látkou prášku do pečiva je jedlá sóda a kyslé zložky. Keď tieto dve zložky zreagujú začnú sa tvoriť bublinky (CO2), vďaka ktorým je pečivo nadýchané. Túto reakciu ale môžete využiť aj pri čistení. Kuchynské hrnce či kúpeľňové vybavenie sa bude lesknúť ako nové.

V kuchyni

S práškom do pečiva môžete vyčistiť smaltový riad. Stačí nasypať prášok do hrnca, pridať horúcu vodu a nechať 10 až 30 minút účinkovať. Zbavíte sa tak aj pripálenín na hrnci.

Ťažko dostupné miesta okolo uška na šálke či pítko cyklistických fliaš vyčistíte tiež s práškom na pečenie.

Vytvoriť si môžete aj pastu z prášku do pečiva a troche horúcej vody. Vzniknutú pastu môžete použiť ako akýkoľvek iný čistiaci prostriedok.

Pachy

Potrebujete zlikvidovať zápach v chladničke alebo prečistiť práčku? Aj s týmto vám pomôže prášok do pečiva. Nasypte prášok na misku a vložte ho do chladničky.

Aby ste odstránili zápach z práčky vysypte prášok do pečiva do zásobníka na prací prach a spustite pranie.

Plesne

Zdraviu škodlivých plesní v byte sa môžete jednoducho zbaviť práškom do pečiva. Zmes horúcej vody a prášku nalejte do rozprašovača a nastriekajte ju na miesto kde je pleseň. Nechajte 15 – 20 minút pôsobiť a zotrite.

Kúpeľňa

Dlažba, obklad, umývadla, sprchové sety, škáry medzi kachličkami, sprchové kúty, toaletné misy,… v kúpeľni môžete prášok do pečiva použiť na vyčistenie množstva vecí. Či už zvolíte pastu alebo roztok prášku a horúcej vody záleží od vás.

Pranie

Škvrny od trávy, čučoriedok, čaju, mastné fľaky alebo zažltnuté záclony vedia narobiť dosť problémov. Odstraňujú sa naozaj ťažko. Ak ale škvrny potriete práškom do pečiva, necháte 15 – 20 minút pôsobiť a vyperiete zistíte, že to také ťažké nie je. Zažltnuté záclony ponorte do horúcej vody so 4 – 5 balíčkami prášku na jednu hodinu. Vrátite im ich belosť.

Facebook Comments