A je tu nový kalendárny rok. Mnohí z vás ho budú chcieť začať odvážnymi predsavzatiami a medzi inými aj lepším hospodárením so svojimi financiami. A kde začať, ak nie rovno od bankového účtu?

Možno sa vám to nebude zdať, ale je veľmi veľký rozdiel medzi lacným, prijateľným a drahým účtom. Euro k euru a v konečnom sumáre sa vám objaví pekná kôpka. Buď ušetrených alebo zbytočne prehajdákaných peňazí.

Bez bankového účtu sa dnes nikam nepohnete. Je veľmi praktický. Žiadna hotovosť, šušťanie papierikov, cvendžanie mincí… Len jedna malá plastová kartička, ktorou zafinancujete v podstate čokoľvek. Iste, existuje stále dosť úradov a prevádzok, kde potrebujete platiť hotovosťou, ale tých je našťastie stále menej a menej. A aj pred dlhoprstými ste tým pádom lepšie chránení.

Takže pokiaľ ide o dilemu, či si založiť alebo nezaložiť nejaký bankový účet, v tom máme viac menej jasno. Ide teraz o to, aby sme za jeho založenie, vedenie a iné operácie nezaplatili príliš veľa a najlepšie absolútne nič.

Absolútne nič je skutočne nereálne, ale minimum poplatkov do jedného roka, ktoré si ani neuvedomíte, tak to už reálne je. Také bankové účty existujú.

Založenie bežného účtu nebolo nikdy jednoduchšie

Napríklad internetová banka mBank poskytuje mimoriadne výhodné podmienky. Predpokladáme, že si najskôr budete chcieť založiť osobný, čiže bežný účet. Nie je nič ľahšie.

Nemusíte nikam chodiť. Stačí si prostredníctvom internetovej stránky banky objednať účet pohodlne priamo do vášho domova. Vyplníte do kolónok základné údaje, vyberiete si typ a podobu vašej platobnej karty a už len čakáte.

Kuriér vám deň pred doručením zavolá a dohodnete si spolu presný čas a miesto. Doručí vám kompletnú zmluvu s bankou, vy ju len podpíšete, prevezmete bankovú kartu a váš bežný účet bez poplatkov je na svete.

Dokonca aj bankomatová karta je bez poplatkov

Veľkou pridanou hodnotou tohto účtu – okrem možnosti doručiť zmluvu priamo domov – je aj to, že zaň neplatíte absolútne nič. Ani za založenie, ani za vedenie. Dokonca ani za výber hotovosti bankomatovou kartou.

Spomínaná banka síce nevlastní momentálne žiadne bankomaty na Slovensku a používa tie konkurenčné, no napriek tomu si za výber z nich neúčtuje nič. Vlastne účtuje, ale iba v prípade, že by ste si vybrali sumu menšiu než sedemdesiat eur. Priznajme si ale, že nevybrať uvedenú sumu za jeden mesiac je naozaj nereálne.

Okrem výberu z bankomatu defacto zadarmo je aj bez poplatkov elektronický presun peňazí z vášho účtu na iný účet v rámci Európskej únie. Rovnako ani za trvalé príkazy a inkasá neplatíte nič. Iba v prípade, ak by ste chceli asistenciu pri nejakých ťažkostiach, tak vám nonstop služba na call centre vysvetlí čo a ako. Tak to sú tie “drobné”, spomínané vyššie.

Sporenie a šetrenie je samozrejmosťou

Ďalšie benefity, ktoré stoja za zmienku, sú variabilné možnosti šetrenia a sporenia v rámci vášho bežného účtu. Šetriť a sporiť si na vlastnom účte je nakoniec dobrý nápad. Oveľa lepší než ten tradičný – čiže odkladanie drobných mincí do hlineného prasiatka.

Určíte si len, akým spôsobom máte záujem šetriť. Buď si pripíšete nejaké vami určené euro na váš účet z každej platby alebo si pripíšete isté percentá – prípadne nejakú podľa pravidiel zaokrúhlenú sumu. Usporené a tým pádom aj našetrené peniažky si potom môžete presunúť na iný vás bankový účet.

Ak by sa vám málil jeden bežný účet, nech sa páči, neváhajte a založte si aj účet podnikateľský za rovnako výhodných podmienok. Tak isto máte jeho založenie a vedenie účtu zadarmo. Nezaplatíte ani jeden cent. Čo sa týka využívania bankomatovej karty, tak tam platia rovnako prijateľné podmienky ako pri bežnom účte.

Pre vaše deti je tu niečo výnimočné

Banky na Slovensku nezabúdajú ani na tých najmenších klientov – vaše ratolesti. A je jedno, či sú pätnásťroční alebo v tínedžerskom veku. Pre obe kategórie majú pripravenú ponuku. V prípade účtov pre mladých urobil prehľadné porovnanie časopis Trend.

Tá prvá, tak pre ňu platí to isté pri založení a vedení účtu ako pri vašom bežnom a podnikateľskom. Môžete vašim deťom ukladať peniažky na ich účet podľa vami zvoleného systému, nad ktorým máte plnú kontrolu. To pre každý prípad.

Druhá kategória si už môže manažovať svoj účet sama. Bez toho, aby im rodičia pozerali ponad plece.

Mimoriadne jednoduché manažovanie účtov

Je naozaj vhodné učiť vlastné deti finančnej gramotnosti a zároveň držať dohľad ako si ju postupne osvojujú. K tomu rodičom slúžia moderné internetové technológie ako internetbanking a mobilná aplikácia v smartfónoch. Nastavia v nich svoje pravidlá a už len kontrolujú ich dodržiavanie.

Vďaka týmto najmodernejším technológiám sa viete dokonale orientovať vo vašich bankových operáciách. Môžete presúvať vaše finančné prostriedky z pohodlia vášho domova, kam chcete a kedykoľvek chcete. Ide o mimoriadne prehľadný, doslova intuitívny systém, s ktorým sa naučia pracovať naozaj všetci.

Takže neváhajte a bežte si po svoj výhodný bankový účet.

Facebook Comments