Inkontinencia je zdravotný problém, ktorý môže postihnúť kohokoľvek. Aj napriek tomu, že existuje všeobecná mienka, že inkontinencia sa týka prevažne žien v staršom veku, týka sa aj mladších žien, mužov ale aj detí. Ak sa však zaujmú správne opatrenia, inkontinencia nemusí predstavovať závažný problém, ktorý by značne ovplyvňoval kvalitu života. Aké sú príčiny inkontinencie a aké riešenia sa pri tomto ochorení naskytujú?

Príčiny vzniku inkontinencie

Pre pochopenie príčiny inkontinencie je potrebné vedieť, ako funguje močové ústrojenstvo.  Ak je močový mechúr naplnený do polovice, vtedy nervy odošlú signál do mozgu, že je čas vymočiť sa, následne moč postúpi nadol cez močovú trubicu. Tú zachovávajú  uzavretú zvierače panvového dna. Ak sa močový mechúr naplní, vnútorný zvierač sa otvorí. Vonkajší zvierač je možno pomocou vôle udržať uzavretý a zachovať si kontrolu nad močením. Svaly panvového dna majú za úlohu byť oporou močového mechúra a močovej trubice a držia ich na správnou mieste. Ak sú tieto svaly ochabnuté či strácajú flexibilitu, k úniku moču môže dôjsť aj pri bežných denných činnostiach. Práve oslabené svalstvo býva príčinou inkontinencie. Inkontinenciu však môžu spôsobiť aj iné ochorenia. Najmä tie, ktoré ovplyvňujú nervovú sústavu, ako napríklad Parkinsonova či Alzheimerova choroba, skleróza multiplex, demencia či poškodenie mozgu. Dôsledkom môže byť buď nadmerne aktívny močový mechúr, alebo práve naopak, nedostatočne aktívny močový mechúr. Inkontinencia môže byť však aj vedľajším účinkom niektorých liekov či infekcie močových ciest, ktorá môže viesť k precitlivenosti močového mechúra. Svaly panvového dna môžu byť oslabené aj v dôsledku nadváhy, pretože je na nich vyvíjaný nadmerný tlak, čo môže viesť k úniku moču.

V čom spočíva riešenie inkontinencie

Inkontinencia si vyžaduje komplexnú starostlivosť. Je vhodné využívať inkontinenčné  pomôcky TENA, ktoré sú špeciálne vybavené pre používanie pri inkontinencii. Sú vyrábané z materiálov, ktoré zaručujú vysokú savosť, odolnosť voči vlhkosti a ochranu pred nechceným zápachom. V rámci starostlivosti o pacienta s inkontinenciou sú v ponuke zaradené aj produkty na čistenie ale aj ochranu pokožky pri inkontinencii. Produkty na čistenie pokožky značky TENA sú určené na pravidelné používanie pri každej výmene inkontinenčnej pomôcky. Vytvárajú na pokožke prirodzenú ochrannú vrstvu a udržujú prirodzené pH pokožky. Zabezpečujú regeneráciu a ochranu pokožky a dodávajú pocit čistoty počas celého dňa. Ochranné produkty sú určené na ošetrenie pokožky, pričom vytvárajú bariéru, ktorá chráni pokožku pred dráždením, ktoré spôsobuje moč či prípadne stolica alebo pot. Ochraňujú pokožku aj pri mechanickom trení inkontinenčnej pomôcky. Eshop značky TENA ponúka všetky produkty určené pre inkontinentných, vďaka ktorým bude zvládanie tohto zdravotného problému jednoduchšie.

Share this article

Facebook Comments