Základom zdravého životného štýlu je jednoznačne pohyb a vyvážená strava. To však nie je novinka pre nikoho z nás. Odborníci neustále skúmajú ich liečebné účinky a zaoberajú sa otázkou, či dostatok pohybu a správna strava dokážu zachrániť náš život. Myslím, že odpoveď pozná väčšina z nás. „Áno!“

Kontrolujte svoju váhu

Pohybová aktivita môže zabrániť nekontrolovateľnému nárastu váhy alebo udržať stálu váhu. Je to teda veľmi jednoduché. Pokiaľ sa človek venuje nejakej aktivite, tak spaľuje kalórie. Čím je vaša aktivita intenzívnejšia, tým spálite i viac kalórií. Nedávajte si však nereálne ciele! Snažte sa ísť na to postupne a každý týždeň alebo mesiac sa posuňte o malý krôčik vopred. Pokiaľ nemáte čas chodiť do fitka, stačí byť aktívnejší behom dňa, vybehnite schody alebo vyupratujte celý dom.

Zlepšite si náladu

Potrebujete vylepšiť náladu? Pokiaľ sa potrebujete uvoľniť a vyčistiť hlavu po pracovnom strese, zacvičte si. Je úplne jedno, či „vypnete“ pri spomínanom cvičení alebo prechádzke v prírode. Fyzická aktivita stimuluje chemikálie, dokáže vylepšiť našu náladu a upokojiť psychiku. Po športovaní sa budete cítiť lepšie, budete zdravší a krajší.

Lepší spánok

Máte problémy so zaspávaním? Budíte sa uprostred noci? Fyzická aktivita a vyvážená strava pomáha rýchlejšie zaspať a prehĺbiť spánok. Necvičte a nejedzte krátko pred spaním, pretože budete mať veľa energie a práve to vám môže zabrániť zaspať.

Sexuálna aktivita

Cítite sa príliš unavená alebo mimo formy počas sexu? Pravidelný pohyb vám vylepší okrem iného aj sexuálny život. Venujte sa svojmu partnerovi naplno, nezanedbávajte ho a uvidíte, že aj to je jedna z činností, ktorá zlepší činnosť vášho metabolizmu.

Rady na záver:

  • Obmedzte biele pečivo, múku nahraďte cereálnou múkou
  • Zabudnite na sladené nápoje, dajte si radšej vodu s citrónom
  • Denne si dajte aspoň jedno ovocie
  • Namiesto prílohy ako je ryža či zemiaky, dajte prednosť zelenine

 

 

FOTO:  © Antonioguillem / Dollar Photo Club

 

 

Share this article

Facebook Comments