Čo sa chystáte podniknúť počas vianočného voľna? Mnohí z Vás si iste doprajú zopár dní dovolenky a vyberú sa s rodinou na lyžovačku. Čoraz obľúbenejšie sú neďaleké rakúske lyžiarske strediská, kde mnoho slovenských rodín trávi zimné prázdniny. A keďže sú zákony v Rakúsku samozrejme odlišné od tých našich, prezradíme Vám, na čo si na rakúskych cestách dávať pozor.

Môžem mať lyže v aute?

Mnoho Slovákov si kladie túto otázku. Pravdou je, že prevážať lyže, prípadne snowboardy priamo v aute, v Rakúsku nie je zakázané. Avšak takýto náklad musí byť dostatočne zabezpečený, aby sa vyhlo prípadnému pohybu a následnej nehode, či zraneniu posádky auta. To isté platí aj na Slovensku. Prečo však nevyužiť radšej strešné nosiče boxy alebo držiaky? Tie totiž majú na lyžovačke mnohé výhody. Kvalitné strešné nosiče a strešné boxy sú uzamykateľné. Lyže teda môžete nielen bezpečne prevážať, ale tiež počas pobytu ich na streche auta skladovať. Nezabúdajte, že deti musia nosiť na rakúskych svahoch aj prilbu. Tá sa v strešnom boxe jednoducho uskladní tiež.

Musím mať zimné pneumatiky?

Odpoveď na túto otázku je jednoznačne áno. Do Rakúska bez zimných pneumatík necestujte v období medzi 1. novembrom a 15. aprílom. Okrem toho musia mať zimné pneumatiky dezén hlboký minimálne 4 milimetre. Inak ich policajti nemusia rešpektovať. Na tieto povinnosti si dajte pozor, pretože za ich nedodržanie Vám v Rakúsku hrozí vysoká pokuta.

Sú v Rakúsku nutné snehové reťaze?

V Rakúsku sú snehové reťaze povinné iba na niektorých vysokohorských úsekoch, kde sú na túto povinnosť obutia reťazí upozornení vodiči značkou. Pokiaľ sa však chystáte do Rakúska lyžovať, existuje predpoklad, že na takéto oblasti narazíte. Snehové reťaze, prípadne textilné snehové reťaze si so sebou teda určite vezmite. Nemôžete s nimi však jazdiť rýchlosťou vyššou ako 40 km za hodinu, pričom na Slovensku je to 50 km za hodinu.

Ak svoje auto takto vybavíte na lyžovačku do Rakúska, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vyhnete nepríjemnostiam a pokute. Investujte teda do zimnej výbavy auta a cestujte v zime bezpečne.

 

FOTO:  © nicholasparish / Dollar Photo Club

Share this article

Facebook Comments