Čas prezúvania pneumatík je tu. Po dlhej zime sa idete pozrieť na svoje uskladnené letné pneumatiky a zrazu zistíte, že nie sú vhodné na jazdu. Neostáva vám nič iné ako sa poobzerať po nových. Na čo by ste sa pri ich kúpe mali zamerať?

Rozhodnite sa medzi triedou pneumatiky

Existujú tri triedy pneumatík. Ekonomická, stredná a prémiová. Ako už ich názov napovedá, jedná sa o kategorizáciu podľa kvality a tým pádom aj ceny. Ekonomické pneumatiky sú najlacnejším variantom. No aj medzi nimi nájdete kvalitné letné pneumatiky. Ekonomická trieda sa dobre osvedčila pri jazde v meste a na kratšie vzdialenosti. Ak hľadáte kompromis medzi nižšou a vyššou kategóriou, zakúpte si pneumatiky strednej triedy. Nedosiahnete s nimi maximálny výkon, ale priemernú a spokojnú jazdu. Bezpečnosť a spoľahlivosť takýchto pneumatík je na veľmi dobrej úrovni. Náročným šoférom milujúcim rýchlu jazdu odporúčame prémiové pneumatiky. Týmto pneumatikám je venovaná veľká pozornosť pri inovácií a výskume. Prémiové pneumatiky sú vhodné pre motoristov, ktorí plne využívajú svoje vozidlo a jazdia pravidelne. Iba týmto spôsobom môžu využiť všetky jazdné vlastnosti prémiových pneumatík a ich investícia sa vyplatí.

Nezabúdajte na dezén

Dezén pneumatík sa člení do viacerých modelov. Pneumatiky so symetrickým dezénom majú nízku hlučnosť. Sú vhodné pre menej výkonné vozidlá a pokojnú jazdu. Označenie pneumatík ako asymetrické znamená, že sú vhodné pre vozidlá strednej a vyššej triedy. Vzor behúňa na takýchto pneumatikách sa líši. Vnútorná strana dezénu sa stará o odvod vody a bezpečnosť v zákrutách. Preto sú tieto pneumatiky vhodné aj do športových vozidiel a automobilov s výkonnejším motorom. Smerový dezén pneumatík dobre odvádza vodu a poskytuje skvelé brzdné vlastnosti. Pneumatiky so smerovým dezénom sú dobrým variantom pre všetky automobily a veľmi bezpečné aj pre rýchle vozidlá. Nech sa rozhodnete pre akékoľvek pneumatiky, nezabúdajte na dodržanie veľkosti, indexu rýchlosti a zaťaženia pneumatík odporúčané výrobcom vášho automobilu.

Šetriť sa niekedy nevypláca

Šoféri chcú často ušetriť nejaké to euro, a preto sa snažia nájsť kompromis pri kúpe nových pneumatík. Riešením môže byť kúpa len dvoch pneumatík a zanechanie si dvoch v použiteľnom stave zo starej súpravy. Zákon takúto možnosť pripúšťa. Týmto spôsobom si však zvýšite spotrebu a znížite výkon automobilu. Test pneumatík preukázal pri odlišných gumách na zadnej a prednej náprave zvýšené riziko aquaplaningu. V prípade, že chcete za každú cenu ušetriť, nové letné pneumatiky umiestnite na zadné kolesá.

 

 

 

Facebook Comments